День Андрія Первозванного відзначають щороку 13 грудня. У ніч напередодні 13 грудня молоді дівчата починають ворожити на судженого та свою долю.
Які існують традиції, заборони та обряди на Андрія Первозванного – читайте нижче.
Він був послідовником Христа та учнем Іоанна Хрестителя. Пам'ять про це святе з 12 апостолів та першого благовісника Євангеліє на українських землях в I столітті вшановують упродовж багатьох століть.
Андрій народився у Віфсаїді в Сирії (на той час – у Римській імперії) і був простим рибалкою. Разом із братом Петром він на Галілейському озері зустрів Ісуса Христа і відгукнувся на його заклик. Потім він став його вірним учнем, за що отримав ім'я Первозванного.
Після розп'яття та воскресіння Христа Андрій разом з іншими учнями вирушив проповідувати у далекі краї. Як місіонер він прибув до Скіфії, і з того часу він вважається першим небесним патроном України.
У "Повісті минулих літ" згадується, що Андрій Первозванний зробив пророцтво про виникнення великого міста з безліччю церков на київських пагорбах.
Святий Андрій прийняв муки заради Христа і був розіп'ятий у грецькому місті Патри при римському імператорі Нероні в 77 році на Х-подібному хресті, який відтоді називають Андріївський.
В Україні Андрія Первозванного почитали з давніх часів. На його честь була побудована церква у Києві – у 1086 році. Існує також легенда, що в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври століттями зберігається пояс святого мученика.
Щороку 13 грудня поминають Андрія Первозванного, у храмах проводять служби. А ще цього дня вітають усіх чоловіків з ім'ям Андрій та молодь починає проводити ритуали ворожінь на долю та своє майбутнє.
Святий Андрій вважається заступником моряків та мандрівників, а також він був найкращим порадником для незаміжніх дівчат.
Розп'яття Святого Андрія (wikipedia.org)
Багато традицій пов'язані з давніми повір'ями про погоду. Якщо в День Андрія підійти до криниці, озера чи річки та послухати, як поводиться вода, можна було дізнатися прогноз на всю зиму.
У День Андрія дівчата печуть обрядову випічку Калиту. Це широкий корж у формі бублика, який змащують медом та підвішують до стелі у будинку, де збираються дівчата на вечорниці.
Молоді хлопці мали верхи на кочерзі підстрибнути й відкусити шматочок, і при цьому не засміятися. Кому це вдавалося - одружується найближчим часом.
Ворожіння на Андрія Первозванного проводять напередодні – 12 грудня увечері та вночі. Дівчата збираються після заходу сонця і використовують різні ритуали, щоб дізнатися про долю, ім'я нареченого і своє майбутнє.
Сни. На ніч ставлять під ліжко миску з водою, а під подушку кладуть чоловічий предмет – шапку, ніж, гребінь. Перед сном дівчина кличе нареченого, щоб напоїти, нагодувати, зачесати його. Хто уві сні прийде – стане нареченим.
Перехрестя. Опівночі дівчата виходять на перехрестя та слухають звуки. Якщо сміх та пісні – то заміжжя буде швидким. Якщо сварки чи плач – то ходити у дівках ще рік.
Перехожий. Увечері дівчина виходить надвір і запитує ім'я першого зустрічного. Саме так і зватимуть її судженого. Кажуть, деякі пари саме так і познайомилися, а потім одружилися.
Записки. Дівчата пишуть чоловічі імена на аркушиках паперу. Потім їх скручують і складають на подушку. А вранці не дивлячись дістають один папірець навмання. Яке ім'я попалося – так і зватимуть нареченого.
До речі, раніше ми писали про те, які ще ворожіння на Андрія допомагають дізнатися про долю.
А ще розповідали, яка молитва допоможе зміцнити здоров'я.