Шкільник, Маляр, Скрипник - ці прізвища несуть у собі історії, пов'язані з українською освітою, мистецтвом та народною творчістю. Як вони виникли та що означають?
Які старовинні українські прізвища виникли через зв'язок людини з освітою та мистецтвом, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на роботу мовознавця Юліана Редько "Сучасні українські прізвища".
Прізвища в Україні часто пов'язані з професіями, особистими якостями чи географією. Але є й такі, що розкривають історії про освітні та мистецькі зв'язки перших їхніх носіїв.
А також Шкільний, Школун, Школьний. Ці прізвища пов'язані зі школою. Вони могли належати як вчителям, так і учням або навіть сторожам при навчальних закладах.
Мистецькі корені цих прізвищ говорять самі за себе - такі прізвища давали художникам, які малюють. Особливо цікаве походження "Богомаз", яке могло виникнути як жартівлива назва іконописця.
Прізвище "Співак" стосується професії співака, а "Швець" - так часто називали церковних псаломщиків, що додавало їм особливого значення.
Ці прізвища походять від слова "регент" - керівник церковного хору. У давнину музичні керівники мали значний статус у спільнотах.
Його корені йдуть до стародавніх артистів-скоморохів. Проте, з часом, це прізвище могло закріпитися за жителями сіл із назвою Скоморохи.
Музичка, Музичук та інші похідні. Такі прізвища вказують на музичний талант або професію, яка була пов'язана з музикою. Особливо поширеним було прізвище "Музика" та його варіації. "Гудак" - це лемківська назва, яка так само утворилося завдяки музичним інструментам.
Ці прізвища часто мали насмішливий характер і стосувалися музикантів із неоднозначною репутацією.
Багато прізвищ походить від назви музичних інструментів, на яких грали музики: скрипка, цимбали, дуда. Від цих слів є дуже багато похідних: Скрипнюк, Скрип'юк, Скрипичайко, Цимбаліст, Цимбалістий, Цимбалюк, Цимбалко.
А ще "Басистий" - той, хто грав на контрабасі. Але таких музик у давнину частіше називали просто "Бас" (Баса, Басенко, Басюк).
Походить від назви музиканта, який грав на дуді. І схоже, що дуда була у давнину популярним музичним інструментом, оскільки такі прізвища збереглися досі.
Пов'язані з українською культурою, ці прізвища належали тим, хто грав на кобзі чи бандурі.
Прізвище вказувало на музикантів, які входили до оркестрів або капелій народних інструментів. І прізвище записано у Хмельницькій області.
Раніше ми писали про те, які прізвища були дуже рідкісними у давнину, але зберіглися й досі.
А ще розповідали про те, які прізвища у давнину давали ворожкам та знахарям.