"Чувак, лахати, шузи": мовознавець розказав, як з'явився український сленг
У кожного покоління молоді є свій сленг і це не просто слова, а відображення того, як люди бачать світ, як він взаємодіє з ними й окреслює ідентичність. І сленг є важливим для розвитку української мови.
Як розвивався українській сленг та чому він такий важливий, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на допис мовознавця Андрія Шимановського в Instagram.
Як вважає популяризатор української мови Шимановський, сленг - це не лише "проста розмова", це еволюція мови, її актуалізація й адаптація до реалій. Саме завдяки сленгу мова стає живою, динамічною, відкритою до нових можливостей.
У XVIII-XIX столітті на Полтавщині, де кобзарювання було досить поширеним явищем, сліпі бандуристи мали свій власний сленг, який називався "лебійською мовою". Деякі слова фігурують у сучасному молодіжному сленгу:
- Лахати - сміятися
- Кльово - вимовлялося воно спершу "клево"
Скриншот
У 1960-х - внаслідок підвищеного інтересу до наркотиків, романтизує ейфорію та опіуми.
У 1970-х - велика кількість епітетів, що стосувалися невдах: wally, nurd тощо.
У 1980-х - слова, що стосувалися економічних змін і зачіпали соціальний та матеріальний статус: лимон, лаве, бабло, шузи.
Скриншот
Найпоширеніша тенденція наразі - накопичення англіцизмів, германізмів тощо через масову культуру. Але все ж у молодіжній мові є чимала кількість автентичних слів і накопичується донині:
- Дискогопалка - дискотека
- Лягти в краватку - покінчити життя самогубством
- Скинься в тюбик - поводься тихіше
- Дріт - телефон
- Гальмо - людина, яка повільно реагує на все
- Тусівка - компанія
- Чувак - чоловік, хлопець
- Кент - у кримінальному арго дане слово має значення "друг".
- Дядя - начальник тюрми, тобто авторитет
- Корєш - від слова "коріння", з одного кореня
До речі, поширені й нині слова "бухати", "квасити", "нажиратися в хлам" тощо прийшли у молодіжне мовлення з кримінального жаргону, але доповнився словник і безпосередньою творчістю підлітків: наложкатись, нажертись, банячити, вгаситися, влупити.
"Міській сленг належить до найактивніших прошарків сучасних мов… міський сленг націлений у майбуття мови", - писав колись Ю. Шевельов.
Скриншот
Раніше ми писали про те, як правильно звертатися до незнайомців українською.
А ще розповідали про те, як та коли в українській мові з'явилося слово "тиць".