У чому відмінність психології та коучингу: про підхід, який змінює реальність, розповіла трансформаційний коуч
Кожен з нас рано чи пізно наближається до тієї межі, коли відчуває гостру потребу повністю змінити своє життя. Але важливо розуміти, що без внутрішніх змін не буває і зовнішніх.
РБК-Україна (проект Styler) за допомогою експерта коучингового підходу та роботи з метафорично-асоціативними картами - Яни Зінченко розібрався, чим коучинг відрізняється від психології.
Що таке коучинг?
Коучинг - це процес, що базується на принципах партнерства між клієнтом та коучем. Він стимулює роздуми та творчість клієнтів, щоб надихати їх на максимальне розкриття свого потенціалу як особистого, так і професійного. Про який, до речі, більшість із нас навіть і не підозрює.
Навіщо люди звертаються до коуча?
Виходячи зі слів Яни, клієнти приходять у коучинг за змінами, які допоможуть їм просунутися вперед у різних аспектах життя. Це люди, які хочуть себе більше зрозуміти та спланувати свій життєвий шлях.
Є два найбільш популярні види змін, за якими жінки та чоловіки приходять до коуча:
- За матеріальними змінами
- За змінами в собі, тобто, за станом.
“Важливо розуміти, що коуч не дає порад, рекомендацій і не є наставником. Він партнер у дослідженні запиту клієнта, який вміє ставити сильні, просуваючі питання та віддзеркалювати зміни всередині людини, як вербальні, так і невербальні”, - зазначає Яна.
Тобто, коуч у ході сесії звіряється з думками та емоціями клієнта, а також його відчуттями в тілі, що дуже важливо, адже саме тіло може видати все те, що в собі приховують люди.
В чому різниця коучингу та психології (фото: Frepik)
Як працює коучинг?
"Там, де фокус уваги, там і енергія" - саме так працює і коучинг. Ми тримаємо фокус уваги на важливому та цінному для клієнта та на ньому загалом - пояснює Зінченко.
Якщо подивитися на процес з метафоричного боку, це виглядає так, що коуч виступає "ліхтариком", який підсвічує "сліпі" зони клієнта, дозволяючи побачити картину конкретної ситуації або життя в цілому набагато ширше і під різними кутами.
Що відбувається на коуч-сесії?
- Клієнт озвучує тему/питання/проблему
- Коуч ставить особливі питання і допомагає побачити ситуацію під різними кутами.
- Визначається мета сесії
- Усвідомлюється її важливість та критерії
- Йде дослідження теми
- Робота з обмежуючими переконаннями та створення нових стратегій поведінки
- Створюється простір довіри для думок, почуттів та проявів без критики та оцінок.
У чому головна відмінність психології та коучингу?
Коучинг відрізняється від психології тим, що фокус уваги спрямований у майбутнє, а не у минуле. Тому в коучинг приходять, щоб зрозуміти, чого хочуть, як хочуть і для того, щоб побудувати план - як до цього бажаного прийти свідомо і залишитися щасливим.
Раніше ми розповідали про те, як позиція "я сама" заважає збудувати щасливе життя
А також чому чоловіки заводять коханок