ua en ru

Чому українці постійно роблять помилку зі словом "вітати" та коли його використовувати доречно

Чому українці постійно роблять помилку зі словом "вітати" та коли його використовувати доречно Коли ми використовуємо слово "вітати" неправильно (фото: freepik.com)

Слово "вітати" має важливе місце в нашому житті, адже його використовують для вираження привітання у святкові чи знакові моменти. Але чи завжди це слово обмежується лише такими подіями?

У чому різниця між словами "вітати" та "віншувати", розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на Facebook мовознавиці та редакторки Ольги Васильєвої.

"Перше (основне) значення слова ВІТАТИ - це звертатися до кого-небудь під час зустрічі з привітом" - розповідає редакторка та наводить приклад з творчості Михайла Коцюбинського: "Добривечір, голубко! Пишу ввечері, тому так і вітаю".

"Перше (основне) значення слова БАЖАТИ - це прагнути, мати бажання, хотіти" - продовжує далі Ольга.

У творчості Тараса Шевченка також знайшовся правильний приклад вживання цього слова: "Серце моє трудне, Чого ти бажаєш, що в тебе болить?"

Проте, в українській мові є слова, які мають основне значення "поздоровляти" і "висловлювати побажання", проте вони рідко вживані. Нижче наведені ці відповідники та приклади з творчості українських письменників:

ВІНШУВАТИ:

"Віншують гості, подарунки виймають, розв'язавши клунки: "Твоїм добром - тобі ж чолом!" (Леся Українка)

"Хай здоров росте, - віншували куми". (Улас Самчук)

"Віншуємо, віншуємо нашу ненечку!" (Михайло Старицький)

ЗИЧИТИ:

"Кланяйся дуже отцю Мирону од мене і скажи, що я йому добра усякого зичу і блага" (Марко Вовчок)

"Тобі ж не зичу гибелі!" (Василь Барка)

"Душею відчував, що йому зичать добра оці терново-чорні проникливі очі". (Олесь Гончар)

Далі авторка розповідає: "Для себе я обрала вживання слів "віншувати" й "зичити" саме через те, що у "вітати" й "бажати" інші основні значення. Раджу і вам урізноманітнити своє мовлення"

Отже:

"вітати" - здороватися,

"віншувати" - поздоровляти,

"бажати" - мати бажання,

"зичити" - висловлювати побажання.

"Похідні слова від "віншувати" - "віншування", "віншувальний", а похідні від "зичити" - "зичення", "доброзичливість", "доброзичливо", "доброзичливий", "доброзичливець" - пояснює Ольга Васильєва.