Випадіння, ламкість, сухість і поганий ріст волосся - дуже поширена проблема, з якою нелегко впоратися. Але все можливо, якщо є бажання і терпіння.
Чому виникає проблема, як з нею боротися, в Telegram розповіла Наталя Мазурик, експерт з харчування.
За словами експертки, волосся взагалі б не росло, якби в організмі не було ферментів
Бо саме ферменти розщеплюють, зокрема, білки, які ми їмо, та будують з них білки в нашому організмі. А саме з білків складається волосся. А от змушують ферменти працювати, зокрема, мікроелементи.
Щоб покращити стан волосся, потрібно придивитися, чи вистачає організму мікроелементів. А саме, важливі залізо, цинк, селен, мідь.
Цей елемент входить до складу багатьох ферментів-будівельників білків. Якщо цинку не вистачає, волосся випадає.
Особливо дефіцит цинку можливий після стресу, бо стрес підвищує кортизол, а кортизол потребує більше цинку. І, якщо його в організмі було і так мало, відбувається гострий дефіцит, волосся випадає.
Також дефіцит цинку провокують алкоголь та цукор. А джерелами цинку є червоне м'ясо, устриці, курячий жовток, сочевиця, нут, цільна вівсянка та овес, кіноа, висівки, банани, соняшникове та гарбузове насіння.
Воно бере участь у створенні гемоглобіну. А гемоглобін переносить кисень, зокрема і до коріння волосся. Якщо ж кисень до коріння не надходить, волосся погано росте.
Залізо міститься в печінці, червоному м'ясі, яйцях, сирі.
Вона потрібна для кращого засвоєння заліза. А ще обсічені кінчики - це теж ознака дефіциту міді. Найкраще мідь засвоюється з молібденом.
Таке поєднання є в печінці, нирках, крабах, креветках, омарах, в горіхах, квасолі, в горосі.
Він потрібен для щитовидки (для її гормонів). Проблеми зі щитовидкою теж приводять до випадіння волосся або його потоншання чи уповільнення росту.
Важливо пам'ятати, що селен погано засвоюється через велику кількість швидких вуглеводів (тістечок, булочок, цукру).
Цікаво, що всього три бразильських горішки поповнюють денну норму селену. Також він міститься в курячих яйцях, крабах, кальмарах.
Це теж помічник ферментів і він дуже важливий для покращення та зміцнення білка кератину.
Біотин є в багатьох продуктах (мигдаль, арахіс, цибуля, помідори, яйця, лососеві, салат латук, цвітна капуста).
Але причина нестачі біотину не лише в недоборі з їжі. Цей вітамін виробляється і бактеріями кишечника. І якщо таких бактерій нема, біотину теж не вистачатиме. Цих бактерій може не бути, якщо вони вбиті антибіотиками (після антибіотиків волосся тоншає).
Також біотин може погано засвоюватися через синдром подразненого кишківника, целіакію, хворобу Крона.
Він дуже важливий для підтримання доброго стану стінок капілярів та їх еластичності. А це забезпечує живлення волосяних фолікулів.
Якщо живлення погіршується, волосся тоншає. Також вітамін С бере участь у синтезі колагену.
Цей вітамін напряму стимулює ріст волосся. І також він робить імунну підтримку волосся, бо є імунні захворювання, через які стан волосся погіршується. Людям, які мають такі захворювання, зазвичай треба більше вітаміну D.
Для засвоєння вітаміну D необхідні жири, наприклад, Омега-3. І сама Омега-3 теж дуже важлива для волосся.
Якщо є дефіцит Омега-3, волосся тоншає.
Також дефіцит Омега-3 зазвичай супроводжується перебором Омега-6. А Омега-6 провокує запалення (Омега-3 ці запалення знімає).
І от, як не дивно, облисіння - це саме фактор, зокрема, запалення волосяних фолікулів.
Це природна форма вітаміну В9. Без фалатів важко повністю синтезувати білки. Щоб отримувати фалати, треба їсти темну листову зелень.
Жовч допомагає засвоювати жири та жиророзчинні вітаміни (такі як Омега-3 та вітамін D). Якщо жовчі недостатньо, організм робить це погано.
Буває, що волосся випадає місцями. Це буває через підвищене вироблення гормонів андрогенів і називається андрогенна алопеція. В такому випадку мікроелементи не дієві.
Раніше ми писали, які хвороби можуть бути пов'язані з випадінням волосся.
Також дізнайтеся про корисні продукти, які насправді можуть нашкодити.