Яблучний Спас 2024. Чому не можна їсти яблука до свята
Вже незабаром українці святкуватимуть Яблучний Спас. Не всі знають, що перед святом потрібно дотримуватися деяких заборон.
РБК-Україна (проєкт Styler) розповідає, на яку дату цього року припадає Яблучний Спас і чому не можна їсти яблука до свята.
Історія великого свята
Свято Преображення Господнього, яке відзначається 6 серпня, є одним із дванадцяти найбільших християнських свят і відоме в народі як Яблучний Спас. У цей день освячують яблука та інші плоди нового врожаю, і символічно зустрічають осінь.
Це свято встановлене на згадку про подію, коли Ісус Христос привів трьох апостолів - Петра, Якова та Івана - на гору Фавор і преобразився перед ними. Спочатку засяяло його обличчя, а потім і одяг. Після цього на небі з'явилися пророки Мойсей та Ілля, які почали говорили з Ісусом.
Преображення Господнє, ікона (зображення: Вікіпедія)
Чому не можна їсти яблука до 6 серпня
До Яблучного Спаса зазвичай не їдять яблук. Вважається, що освячення плодів в цей день благословляє всі земні труди Божою благодаттю. Після освячення яблука набувають особливої сили, і загадане бажання, зроблене під час відкушування першого шматочка, обов’язково здійсниться.
З настанням Яблучного Спаса традиційно починають готувати різноманітні страви з яблук. Печуть пироги та пиріжки, варять варення, роблять салати та десерти, прикрашають святковий стіл і дарують яблука кожному гостю.
Народні прикмети
- Жовтіє листя - осінь буде ранньою
- Сильний вітер - до суворої зими
- Іде дощ - взимку буде багато снігу
- Спекотна погода - до ранніх холодів
- Опадів немає - очікуйте суху осінь.
Прикмети говорять, що на Спаса варто підготуватися до холодної погоди, запасаючись теплим одягом. Вважається, що після 6 липня літньої спеки вже не буде, почне відчуватися осінній холод.
Преображення, Джованні Белліні (зображення: Вікіпедія)
Традиції свята
До свята за традицією не їдять фруктів жінки, у яких померли діти, та дівчата, які залишилися без матерів. Але вже після освячення плодів обов’язково треба з'їсти освячене яблуко, грушу чи виноград. Це вважається хорошою прикметою для гарного врожаю і здоров'я.
На Яблучний Спас також існують певні заборони. З 1 серпня розпочався Успенський піст, під час якого не можна розважатися, їсти м’ясо, яйця, жирну їжу, каву, чай та алкоголь.
Також в цей день не можна вбивати комах. Вважається, якщо муха сіла на руку двічі - весь рік буде щасливим.
Раніше ми розказували коли будемо святкувати Різдво Пресвятої Богородиці 2024 і що треба встигнути зробити до свята.
Також читайте чому темніє хрестик - що кажуть забобони та церква.
Під час написання матеріалу було використано джерела: сайти ПЦУ, УГКЦ, "Благовіст", Sogodni Svyato, Вікіпедія.