Цей овоч, який є джерелом багатьох необхідних для організму мікроелементів, в першу чергу асоціюється з борщем, у відвареному або попередньо присмаженому вигляді. Однак під час термічної обробки буряку може втратитися значна частина корисних речовин.
Про те, чи можна вживати буряк без приготування і кому не варто, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).
Використані джерела при підготовці матеріалу: Healthline, ProDiabet, Фармацевтична енциклопедія, СонцеСад, Дачний Діапазон.
Сирий буряк має землистий присмак, на відміну від печеного чи вареного овочу - в цих випадках смак стає солодшим. Хоча здебільшого в рецептах пропонують запікати або відварювати цей коренеплід, вживання буряка в сирому вигляді має свої переваги.
Насамперед в сирому буряку зберігається більше поживних речовин та вітамінів. Окрім того, саме сирому буряку рекомендують надавати перевагу при цукровому діабеті.
А от вживання овочу у вареному чи печеному вигляді радять обмежити. Причина цьому - підвищення глікемічного індексу при термічній обробці коренеплоду. Також відварений овоч може більше сильніше впливати на обмін речовин та роботу шлунка з кишківником.
Окрім білків, жирів, вуглеводів та клітковини, які забезпечують енергією та сприяють здоровому травленню, цей коренеплід містить:
Тож вживання буряку може допомогти в регулюванні гормонального фону та зміцнити імунну систему.
До того ж хімічні речовини, які містить буряк, можуть зменшити набряки та знизити рівень холестерину. Також буряк може підвищити в організмі рівень хімічної речовини під назвою оксид азоту, що впливає на кровоносні судини та знижує артеріальний тиск.
Діабет. Страви з буряком можуть вплинути на рівень цукру через досить високий глікемічний індекс коренеплоду. Тому людям із нестабільним рівнем глюкози вживати цей овоч варто з певними обмеженнями, відповідно до рекомендацій лікаря.
Ниркова недостатність, сечокам'яна хвороба або хвороби жовчного міхура
У цьому випадку надмірне вживання цього овочу може перевантажити органи та призвести до ускладнень через високий вміст калію.
Подразнення кишківника та хворобами шлунково-кишкового тракту
Через вміст кислот, яких більше в сирому буряку, коренеплід може призвести до порушень травлення, зокрема діареї.
Гіпотонія. Регулярне споживання буряку може спричинити різке зниження артеріального тиску.
До речі, нещодавно ми розповідали про те, кому не варто вживати лимон.
Також ми писали про те, які продукти не варто поєднувати між собою.