Чи мають право батьки у похилому віці стягувати аліменти з дітей: пояснення адвоката
Українське законодавство передбачає, що повнолітні діти мають утримувати своїх непрацездатних батьків. Втім, у деяких випадках стягнення таких аліментів можуть не призначити.
Про те, що треба знати про стягнення аліментів на батьків, розповідає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію адвоката Мар'яна Сащука в Instagram.
У яких випадках аліменти на користь батьків призначають, а у яких - ні
"Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх неповносправних батьків закріплено у статті 51 Конституції України. Крім того, у статті 202 Сімейного кодексу України вказано, що повнолітні діти зобов'язані утримувати своїх літніх батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги", - каже юрист.
Він наголошує, що обов'язковою умовою для призначення аліментів на батьків є їхня непрацездатність та потреба у матеріальній допомозі.
"Непрацездатними вважаються особи, які досягли пенсійного віку, або мають встановлену інвалідність. А також особи, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Важливо, що крім сплати аліментів, повнолітні діти мають брати участь також і у додаткових витратах на батьків, викликаних важкою хворобою, інвалідністю, або немічністю", - пояснює Сащук.
Разом із тим, якщо мати чи батько ухилялися від виконання батьківських обов'язків, у тому числі від сплати аліментів, то їхні діти надалі можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати таких батьків.
"Правда тут є один дуже важливий нюанс. Якщо свого часу батько чи мати не брали участі у вихованні дитини, але заяву до суду про стягнення аліментів не подавали, то у такому випадку вважається, що всіх все влаштовувало. А такий батько чи мати брали належну участь у вихованні дитини. Відповідно такі горе-батьки матимуть право претендувати на аліменти, але вже для себе", - говорить адвокат.
Сащук наголошує, якщо батьки не беруть участі у вихованні дитини, важливо звертатися до суду. Навіть, якщо аліменти на дитину не платитимуть, то у подальшому уже повнолітні діти будуть звільнені від обов'язку виплачувати аліменти батькам.
Раніше ми писали про те, як отримати фінансову допомогу на дитину, якщо батько не платить аліменти.
Читайте також про те, які аліменти краще вибрати - фіксовану суму чи частку від заробітку?