"Червоний" Новий рік: чому це свято так популяризували в СРСР і де там була пропаганда
Новий рік був дуже популярним святом у СРСР. Його всіляко просували - починаючи від ранків у дитсадках, закінчуючи корпоративами компартійної верхівки. Але навіть через це свято радянській людині насаджували комуністичні наративи, які ніс у народ вигаданий персонаж Дід Мороз
Про це пише РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на відео "Історія для дорослих" у YouTube.
Новий рік в СРСР мав замінити Різдво
"У Радянському Союзі не було Різдва. Комуністи його заборонили, а за його святкування могли кинути за ґрати. Головний символ свята Святий Миколай теж був репресований. Врешті Різдво замінили на Новий рік, а Миколая - на Діда Мороза", - розповідають у відео.
Після Жовтневої революції у 1917 році комуністи відразу оголосили війну релігії, але до кінця 20-х років Різдво залишалося вихідним днем. Втім, усе змінилося із приходом Сталіна до влади. Вже у 30-х роках почали масово репресувати священників і духовенство, а Різдво зробили робочим днем.
"Під роздачу попало не тільки Різдво, а й Новий рік. Заборонили навіть ялинку. Люди чинили опір, тому у Кремлі вирішили застосувати нову тактику - замінити християнство на нову релігію комуністичну", - пояснюють експерти.
Старе буржуазне Різдво вирішили замінити на пролетарський Новий рік, а капіталістичного Святого Миколая - на друга пролетарів - Діда Мороза.
Як створювався пролетарський Дід Мороз
Ідеологом створення Діда Мороза став комуніст Павло Постишев, який був напряму дотичний до штучного голоду в Україні у 1932-33 роках.
"У 30-ті роки стало зрозуміло, що потрібні радянські ритуали і свята, які б давали змученим людям розрядку. Грубо кажучи, гніт має чергуватись із якоюсь ілюзією полегшення", - розповідають у відео.
Так у 1935 році під керівництвом Постишева повернули ялинку, а через два роки з'явився новорічний персонаж Дід Мороз. Його прообразом стало зле божество із народних переказів, який морозив людей. Веселого ж дідугана запровадили у самий розпал репресій. Щоправда, потім під репресії потрапив і сам автор Діда Мороза - Постишева розстріляли у 1939 році.
Дід Мороз став одним із ключових елементів нової радянської ідентичності, що стирала відмінності між республіками.
Попри заборону українці потайки святкували Різдво. Так у 1972 році прогресивна молодь організувала у Києві та Львові коляду і вертеп, а за кілька днів майже усіх їх заарештували. Дехто отримав максимальне покарання - 10 років таборів і 5 років заслання. Поет Василь Стус у таборі загинув.
Українські колядники у 1972 році (скриншот із відео)
Читайте також про те, як в СРСР намагалися ув’язнити найпопулярніші українські колядки.
Раніше ми писали про те, які продукти СРСР вкрав у ненависного Заходу.