Американські вчені з Університету штату Вашингтон та Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії провели дослідження і з'ясували, який графік роботи підвищує ризик виникнення метаболічних захворювань.
Який графік роботи сильно може нашкодити вашому здоров'ю та у рази підвищує ризик виникнення ожиріння та діабету, розказує РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на дослідження у науковому журналі Proteome Research.
За даними вчених, робота у нічні зміни порушує не тільки циркадні ритми, а й білкові ритми, пов'язані з регуляцією рівня глюкози у крові, енергетичним обміном та запаленням. Лише кілька нічних змін на тиждень достатньо для підвищення ризику появи діабету, ожиріння та інших збоїв в обміні речовин.
Провідний автор дослідження, професор Ганс Ван Донген пояснює, що в організмі паралельно діють різні процеси, пов'язані з біологічним годинником у мозку. Коли природні ритми порушуються, може виникнути постійний стрес. Саме він пов'язаний з довгостроковими наслідками для здоров'я.
Під час експерименту добровольців помістили на змодельовані нічні або денні зміни протягом трьох днів. Після останньої зміни учасники не спали протягом доби за постійних умов: освітлення, температури, пози та прийому їжі. Це було потрібно, щоб виміряти свої внутрішні біологічні ритми без зовнішнього втручання.
Як показало вивчення білків, що регулюють рівень глюкози, нічні зміни повністю змінили глюкозні ритми в учасників експерименту.
Крім того, виявилося, що процеси, пов'язані з виробленням та чутливістю до інсуліну, більше не синхронізувалися у людей на нічній зміні. Ці механізми повинні працювати разом, щоб підтримувати рівень глюкози в межах здорового діапазону.
Вчені підкреслили, що цей ефект може бути викликаний регулюванням інсуліну, який намагається скасувати зміни рівня глюкози, спричинені нічним графіком.
Раніше ми писали про те, що наша планета на межі масового вимирання.
А ще розповідали про те, скільки разів на день треба їсти, щоб схуднути.