ua en ru

"Будь здоров!" чи "Будь здоровий"? Чому більшість людей помиляються під час цього побажання

"Будь здоров!" чи "Будь здоровий"? Чому більшість людей помиляються під час цього побажання Як та коли використовувати фразу "Будь здоровий" (фото: freepik.com)

Кожен з нас хоча б раз у житті говорив або чув побажання "Будь здоровий!". Однак чи правильно ми це кажемо? Виявляється, що багато людей помиляються в такому поширеному виразі, навіть не здогадуючись про це. Давайте розберемося, чому саме.

Що насправді означає фраза "Будь здоровий!" та у яких випадках її використовувати правильно, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).

Значення фрази "Будь здоровий!"

Одне з найбільш поширених побажань, яке ми використовуємо в Україні, - це "Будь здоров!" або "Будьте здорові!". Проте багато хто, зокрема в повсякденному спілкуванні, говорить "Будь здоровий". Чому ж це є помилкою?

У словнику української мови (СУМ) вказано, що фраза "Будь здоров!" ("Будь здоровий, Будьте здорові!") - це насправді не побажання при чханні, а ввічлива форма прощання.

"Бувай (будь, бувайте, будьте, іди, зоставайся, ходи) здоров (здоровий, здорова, здорові) - усталена форма прощання.

Приклад:

  • "Бувай здоров, Миколо! - кричав Боженко з вагона. - Будь здоров, старина. Бережи хлопців! - крикнув Щорс (Олександр Довженко, 1958)
  • "Мотря взяла гребінь, поцілувалася з кумою і подалась до дверей. - Будьте здорові! - Ідіть здорові!" (Леся Українка, 1952).

У деяких випадках схожу фразу використовують для привітання, наприклад: "Здоров був!"

Приклад:

  • "Степане? Ти? Здоров був! - зачув він голос Недайводи" (Олесь Досвітній, 1959)
  • "Здорова будь, моя Марійко. Я не писав тобі давно" (Володимир Сосюра,1957)
  • "Добривечір вам! з понеділком будьте здорові! - сказали бурлаки до хазяїна" (Нечуй-Левицький, 1956).

А що потрібно казати при чханні

Дехто вважає, що бажати здоров'я, коли людина чхнула - це ввічливо. Буває й так, що люди ображаються, якщо їм у такі моменти здоров'я ніхто не бажає.

Однак думки стосовно того, чи потрібно бажати здоров'я після того, як людина чхнула - розходяться.

Традиція бажати людині здоров'я при чханні була ще за часів античності. Таке побажання пов'язували з чумою, і фраза "Будь здоровий!" була попередженням про хворобу. Власне, і зараз таке побажання має таке ж саме значення.

У колі сім'ї, з близькими людьми, з друзями - таке побажання використовувати доречно. А от у діловому етикеті не варто - це можуть сприйняти за порушення правил. Краще проігнорувати.

І правильно казати українською - "Будь здоровий!"