У світі існує безліч різновидів календарів. Вони можуть відрізнятися за формою, призначенням чи системою відліку часу. Водночас про так звані адвент-календарі в Україні можуть знати не всі.
РБК-Україна (проект Styler) розповідає, що українцям потрібно знати про адвент-календарі, їхнє походження та функціональність.
При підготовці матеріалу було використано джерела: Christianity.com, Guide Posts, Wikipedia.
Адвент-календар (з німецької - Adventskalender) має й іншу відому назву - "різдвяний календар". Такі календарі давно набули популярності в європейських країнах. Дійшла ця "мода" й до нас.
Адвентом називають початок різдвяного сезону. Він традиційно стартує за чотири тижні до Різдва.
Отже, адвент-календар по суті показує час, який залишається до Різдва.
Згідно з традицією, це може бути листівка або ж картонний "будиночок з віконцями", які відкриваються й приховують у собі невеличку цукерку, печиво, презент, записку з побажанням чи завданням. У релігійних родинах там можуть бути витяги з Писання.
Крім того, адвент-календарі можуть мати вигляд коробочок, мішечків, пакетиків, сумочок або згортків, розвішаних на стрічці.
Різдвяний календар починається найчастіше з першої з чотирьох неділь до Різдва і закінчується у Святвечір.
Його можна придбати як готовий (тематичний, брендовий), так і змайструвати самостійно.
Картонний адвент-календар (фото: Wikipedia)
Найдавніші згадки про різдвяні календарі належать до першої половини XIX століття. Вважається, що першими використовувати такі святкові "атрибути" почали послідовники Лютеранської церкви в Німеччині.
Тоді це були просто позначки крейдою на стіні чи на дверях, зроблені на тлі запаленої "святкової" свічки. Згодом ті, хто мав можливість, почали щодня до Різдва вивішувати в оселі різні релігійні зображення.
Дехто з дослідників стверджує, що вже у 1851 році був створений перший дерев'яний адвент-календар (виготовлений руками майстра).
Згодом звичай використовувати такі календарі розповсюдився на території німецькомовних країн - в Австрії та деяких регіонах Швейцарії.
Першим друкованим адвент-календарем вважають "Різдвяний годинник", видрукований на початку XX ст. у книгарні в німецькому Гамбурзі.
У 1904 році штутгартська газета Neues Tagblatt додала вкладиш адвент-календаря як подарунок своїм читачам.
Через чотири роки - у 1908 - друкар Герхард Ленг виготовив спеціальний картонний календар у комплекті з вкладишами (невеличкими картинками), які можна було кріпити на календар - по одному на кожен день до Різдва. Вважається, що в основу цього витвору лягла ідея його матері, яка давала своїм дітям по одному смаколику на день впродовж останніх тижнів до Різдва.
З часом адвент-календарі набули популярності у всій Європі та у США. Причому дехто завдяки ним "відраховує" час до Різдва, а дехто - до Нового року.
Адресовані такі календарі переважно дітям, хоча трапляються й "дорослі" варіанти.
Різдвяні календарі були й можуть бути абсолютно різними за формою, наповненням чи матеріалом виготовлення.
Різдвяні календарі можуть бути абсолютно різними, навіть "живими" (фото: Wikipedia)
Такі "календарі" можна купити або виготовити самотужки (ілюстративні фото: Рixabay)
Насамкінець варто зазначити, що нині існують адвент-календарі, які жодним чином не стосуються різдвяних чи новорічних свят.
Натомість вони "відраховують" час до інших важливих дат або свят.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як маленькі українці можуть написати лист до Святого Миколая.
Читайте також, в чому зустрічати Новий рік 2024 - які кольори принесуть щастя й успіх.