Їжа займає важливу роль у житті та здоров'ї людини. Від того, як ми харчуємося, залежить наше самопочуття, стан шкіри та функціонування всіх систем організму. Це напряму пов'язано з процесом старіння.
Які харчові звички пришвидшують зовнішнє та внутрішнє старіння, розповідають на сайті Eat This Not That.
Ви неодноразово могли чути про користь цих жирів, які можна отримати переважно з морепродуктів. Вони позитивно впливають на роботу серця, блокують запальні процеси в організмі та корисні для когнітивної функції мозку.
Речовини групи омега-3 мають здатність зменшувати запалення, пов’язане з психічними розладами, такими як депресія, хвороба Альцгеймера та деменція.
Не споживаючи достатньо цих поліненасичених жирних кислот на постійній основі, ви втрачаєте можливість боротися з віковими хворобами у віці.
Недостатня кількість фруктів і овочів є однією з найгірших харчових звичок. Фрукти, як-от ягоди й апельсини, і зелені листові овочі, як-от шпинат і капуста, забезпечують вітаміни, мінерали та антиоксиданти, необхідні нам для підтримки здоров'я та міцності імунної системи.
Лише кожна десята людина споживає рекомендовану кількість їжі, а це означає, що 90% із нас не отримують добової норми.
Високі температури, необхідні для смаження продуктів, можуть утворювати шкідливі сполуки, які називаються кінцевими продуктами глікозилювання.
Такі продукти, як варене червоне м'ясо та рафіновані вуглеводи, як-от білий хліб, містять ці некорисні сполуки. Їхнє надмірне вживання може призвести до збільшення ризику резистентності до інсуліну та діабету 2 типу.
Дослідження показують, що ультраоброблені продукти, характерні риси так званої західної дієти, можуть порушити крихкий баланс здорових і нездорових мікробів у кишківнику чи мікробіомі.
Це вплине на загальний стан організму.
Згадуючи про здоров'я кишківника, не можна не сказати про клітковину.
Ліками проти порушень роботи кишківника є не таблетки, а уникнення ультраоброблених продуктів і вироблення звички їсти більше клітковини.
Вживання будь-якого алкоголю може посилити запалення у вашому тілі. Дослідження, опубліковане на сайті Alcohol Research, показало, що хронічне споживання алкоголю було пов'язане із запаленням кишківника.
Якщо ви час від часу любите випити, обмежте споживання до 1 алкогольного напою на день для жінок і 2 для чоловіків.
Глютен - це білок, який міститься здебільшого в хлібобулочних виробах. Існують люди, шлунок яких не може засвоїти глютен. Тому їм варто обмежити його споживання або взагалі прибрати з раціону глютеновмісні продукти.
Якщо ігнорувати це, проблема може перетворитися на хворобу та провокувати пришвидшене старіння.
Раніше ми розповідали, які продукти допомагають схуднути після 40.
Читайте також, як харчування впливає на генетичний фонд людини.