ua en ru

Ось що насправді людей штовхає на зраду. Психологи розповіли все про "зв'язки на стороні"

Ось що насправді людей штовхає на зраду. Психологи розповіли все про "зв'язки на стороні" Чому люди зраджують (фото: freepik)

Тема зрад у шлюбі та романтичних стосунках - емоційна, і через це на ній часто спекулюють. В мережі є величезна кількість матеріалів стереотипного чи навіть відверто маніпулятивного характеру. Але на зраду варто поглянути з терапевтичної точки зору.

Про те, що підштовхує людей на зраду і що партнерам потім робити зі своїми стосунками, розповіли на сторінці про психологічне здоров'я Meclee в Instagram.

Що таке зрада

"Спершу визначимо поняття зради. Це добровільне порушення кордонів, встановлених у конкретній парі щодо романтичної чи сексуальної взаємодії з іншими людьми", - пишуть психологи.

Така домовленість часто визначається культурними традиціями чи цінностями партнерів: це може бути як повна взаємна ексклюзивність, так і часткове обмеження дій при дозволі на інші.

Часто ці домовленості не озвучуються, а ніби маються на увазі самі собою.

Що спонукає людину на зраду

Романтичний чи сексуальний потяг - так, іноді зрада викликана саме почуттями до іншої людини. Тут може спрацювати ефект новизни або ж виникати фантазія про близькість із новим знайомим, що посилює потяг.

Замовчуваний конфлікт у парі - коли партнер не готовий його вирішувати, зрада може бути парадоксальним способом зберегти стосунки або ж виявом пасивної агресії, помсти партнеру за неприємні переживання.

Втеча від близькості. Деяким людям настільки важко у близьких стосунках, що вони несвідомо саботують, щоб збільшити дистанцію від партнера, відчувати свою свободу в цьому.

Формальні стосунки - є стосунки, які існують тільки формально, а близькості в них немає, і тоді один чи два партнери шукають її на стороні.

Самоствердження - зрада, як спосіб підтримати впевненість у собі чи власній привабливості. Часто виникає на фоні особистісної кризи одного із партнерів.

Нудьга - зрада як спосіб вибратися з монотонності, коли людина прагне отримати нових вражень та не може отримати їх у цих стосунках.

Що робити, якщо підозрюєте партнера у зраді

Спершу треба визнати свої почуття (часто це буде тривога, образа, злість на партнера) і визначити, що зараз у вашій парі не найкращий період. У вас буде спокуса розпочати "таємне розслідування", проте це не варто робити.

Натомість сфокусуйтесь на тому, які ще опори є у вас, незалежно від того, чи реальні ваші підозри. Для розмови про них необхідний план дій та виважений настрій: важливо, щоб ви у ньому концентрувались на своїх почуттях та потребах, а не на взаємних звинуваченнях.

Якщо факт зради встановлений, то це кризовий момент для пари. Важливо визнати, що повернути все, як було вже не вийде: стосунки змінилися, як і обидва партнери.

Ви можете зробити вибір - почати будувати їх ніби заново чи завершити. Для відбудови потребуватимуться свідомі зусилля обох партнерів, а в деяких випадках - професійна допомога сімейного консультанта чи психотерапевта.

Для початку відновлення стосунків потрібно проаналізувати їх з огляду на те, що партнерів об'єднує, а також їхньої готовності взяти на себе частину відповідальності за кризу у стосунках.

Далі почнеться процес відновлення близькості та довіри, а також вибудовування нових стосунків, в яких обом партнерам буде комфортно і вони зможуть уникнути помилок, які призводять до ситуації зради.

Способу, який би на 100% гарантував, що зради у стосунках не відбудеться, не існує. Про те, є певні діє, які можуть знизити ризик:

  • відкрита комунікація про свої почуття та вирішення конфліктних ситуацій;
  • визнання, що спокуси можуть виникати. Слід розробити спільний план на випадок таких ситуацій;
  • повага до особистого простору одне одного та створення спільного простору близькості у парі.