5 популярних продуктів, які можуть зруйнувати мозок
Мозок - найголодніший орган тіла, який споживає багато загальної енергії. Потрібно виключити з раціону продукти, які можуть лише нашкодити мозку.
Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на Facebook-сторінку нутриціолога Анастасії Голобородько.
Цукрові напої
Сюди відносяться соки фруктові, фреші, газовані солодкі напої, енергетики, спортивні напої та питні йогурти з добавками.
Суміш глюкози та фруктози викликає ризики серцевих проблем (підвищення холестерину та артеріальна дисфункція), метаболічного сирому (перед діабет), є причиною основної проблеми ожиріння, жирової інфільтрації печінки, накопичення сечової кислоти.
З мозком можуть виникнути такі проблеми - погіршення функцій просторової памʼяті та в накопиченні - нейрозапалення гіпокампу.
"Мозок - ваші сигнали та інстинкти, ваша життєздатність - від биття серця до вдиху та видиху легень, всі органи в тілі підпорядковані мозку", - йдеться у повідомленні.
Рафіновані вуглеводи
Рафіновані вуглеводи - це цукор і високооброблені зерна, типу біле борошно, білий рис, швидка вівсянка, кукурудзяно-рисова локшина та булка.
Ці типи вуглеводів мають високий глікемічний індекс. В результаті тіло швидко перетравлює їх, викликаючи сплеск рівня цукру в крові та інсуліну.
Додатково мають високе глікемічне навантаження. Це відображає наскільки їжа підвищує рівень цукру в крові залежно від розміру порції.
Навіть з одного прийому їжі з високим глікемічним навантаженням погіршується пам’ять як у дітей, так і у дорослих. Цей вплив на пам’ять може бути пов’язаний із запаленням гіпокампу - частини мозку, яка впливає на аспекти пам’яті, а також на реакцію на сигнали голоду та насичення.
Запалення визнано фактором ризику дегенеративних захворювань мозку, включаючи хворобу Альцгеймера та деменцію.
Вуглеводи суперперероблені реально мають вплив на мозок. Є дослідження, де показано що діти віком 6-7 років, які харчувалися з високим вмістом рафінованих вуглеводів, також мали нижчі показники невербального інтелекту.
Здорові вуглеводи з низьким ГІ - це овочі, фрукти, бобові та цільні зерна.
Трансжири
Будь-яка рафінована гідрогенізована олія окремо та у складі упакованої їжі (солоні снеки, чипси, смажений фастфуд, фритюр, попкорн швидкого приготування, солодощі в пакуванні, випічка з маргарином, молочна продукція довгого зберігання та консерви з рафінованою олією) - краще мінімізувати у раціоні.
До трансжирів можна віднести і рафіновану олію - технічно називається трансізомерами. Це молекулярно змінені, зокрема
- рафіновані
- гідрогенізовані
- вибілені
- дезодоровані жири
Дезодорування відбувається при високих температурах - 200 - 240 С, у вакуумі та протягом тривалого часу. Йде тривале окислення олії, потрібно видалити летючі компоненти, такі як вільні жирні кислоти і фосфоліпіди.
Під час впливу високих температур невелика кількість хороших ненасичених жирних кислот - ліноленова, лінолева - перетворюються на ізомери трансжирних кислот, власне, це і є трансжири.
Люди що споживають більшу кількість трансжирів, як правило, мають підвищений ризик хвороби Альцгеймера, погіршення пам’яті, розпізнавання, зниження об’єму мозку та зниження когнітивних функцій.
Раціони з високим вмістом омега-3 жирних кислот допомагають захистити від зниження когнітивних функцій.
Омега-3 збільшує секрецію протизапальних сполук у мозку та має захисний ефект, особливо у літніх людей. Замість чипсів краще обирати оселедець, кільку, горіхи, насіння (гарбуза, конопель), льон та чіа.
Їжа з високим ступенем обробки
Це чипси, солодощі, локшина швидкого приготування, попкорн для мікрохвильової печі, магазинні соуси та готові страви. Сосисочки, ковбаси та пакетовані десерти.
Збільшення жиру навколо органів, вісцерального жиру, пов’язане з пошкодженням тканин мозку, навіть на ранніх стадіях метаболічного синдрому.
Раціон з високим вмістом нездорових інгредієнтів веде до зниження рівня метаболізму цукру в мозку та зменшення мозкової тканини. Вважається, що ці фактори є маркерами хвороби Альцгеймера.
Їжа з високим вмістом переробленого жиру та цукру призводить до погіршення здатності до навчання та негативні зміни в пластичності мозку.
Одним із способів негативного впливу обробленої їжі на мозок є зменшення вироблення молекули, що називається нейротрофічним фактором мозку.
Аспартам
Аспартам - це штучний підсолоджувач, який використовується в багатьох продуктах без цукру.
Люди часто вибирають підсолоджувачі, коли намагаються схуднути або уникнути цукру через інсулінорезистентність, діабет, інші метаболічні порушення.
Аспартам - як найпоширеніший замінник зустрічається у багатьох комерційних продуктах.
Такий продукт все ще вважається загалом безпечним підсолоджувачем, якщо люди споживають його приблизно 40-50 мг на кг ваги. Не більш за 3000-3400 мг на день.
Раніше ми повідомляли про 5 популярних продуктів, які містять шкідливі барвники та хімікати.
Також ми писали, що може статись, якщо їсти на самоті.