ua en ru

5 підробок, що змінили хід історії: від фальшивих реліквій до вигаданих документів

5 підробок, що змінили хід історії: від фальшивих реліквій до вигаданих документів Череп Пілтдаунської людини (фото: Вікіпедія)

Історія рясніє прикладами підробок, які значно вплинули на суспільство та політику різних епох. Деякі з цих фальсифікацій були створені для наживи, інші - для підсилення авторитету правлячих еліт, а треті - як засіб політичної пропаганди.

РБК-Україна (проект Styler) розповідає про п'ять найвідоміших випадків фальсифікацій, що залишили слід в історії.

Туринська плащаниця

Туринська плащаниця, ймовірно, є однією з найвідоміших християнських реліквій. Вона становить собою тканину з відбитком чоловічого тіла, яке, як вважають, належить Ісусу Христу.

Попри те, що протягом століть плащаниця вважалася священною, сучасні дослідження показали, що її створили в XIV столітті, тобто через понад тисячу років після розп'яття Ісуса. Радіовуглецевий аналіз тканини підтвердив ці висновки, але багато віруючих усе ще бачать у ній справжню реліквію.

Ця підробка викликає суперечки та підживлює дискусії між науковцями і релігійними діячами, залишаючи нерозкритими питання автентичності і віри.

5 підробок, що змінили хід історії: від фальшивих реліквій до вигаданих документівКопія Туринської плащаниці (фото: Вікіпедія)

"Дар Константина"

"Дар Константина" - це документ, який нібито був створений римським імператором Константином Великим і передавав величезні території Папі Римському, закріплюючи за ним владу над Західною Римською імперією.

Документ використовувався середньовічними папами для легітимізації своєї влади. Однак у XV столітті італійський гуманіст Лоренцо Валла довів, що цей документ є фальсифікацією, написаною через кілька століть після правління Константина.

"Дар Константина" став класичним прикладом того, як підроблений документ може використовуватися для виправдання політичних амбіцій.

5 підробок, що змінили хід історії: від фальшивих реліквій до вигаданих документівМозаїка, на який папа Сільвестр отримує знаки влади від імператора Константина (фото: Вікіпедія)

Щоденники Гітлера

На початку 1980-х років німецький журнал "Stern" заявив, що знайшов щоденники Адольфа Гітлера. Це була справжня сенсація, і видавництва всього світу почали боротися за право опублікувати ці матеріали.

Однак після ретельної експертизи було встановлено, що щоденники є підробкою, створеною німецьким шахраєм Конрадом Куяу. Це викликало скандал, адже велика кількість поважних істориків та експертів були введені в оману.

5 підробок, що змінили хід історії: від фальшивих реліквій до вигаданих документівОбкладинка журналу про знахідку щоденників Гітлера (фото: Вікіпедія)

"Протоколи сіонських мудреців"

"Протоколи сіонських мудреців" - це текст, що з'явився наприкінці XIX століття і стверджував, ніби єврейські лідери планують захоплення світу. Насправді цей документ є вигадкою, створеною російською таємною поліцією для пропаганди антисемітизму.

"Протоколи" використовувалися як інструмент антисемітської пропаганди, особливо під час нацистського режиму, і спричинили численні трагедії та переслідування єврейського населення. Цей випадок демонструє, наскільки небезпечними можуть бути фальсифікації, коли вони використовуються для розпалювання ненависті.

5 підробок, що змінили хід історії: від фальшивих реліквій до вигаданих документівПерше видання книги "Протоколи сіонських мудреців" (фото: Вікіпедія)

Пілтдаунська людина

У 1912 році археологічна знахідка в Англії, яка отримала назву "Пілтдаунська людина", була представлена як "відсутня ланка" в еволюції людини. Протягом понад 40 років наукова спільнота вважала цю знахідку важливим доказом еволюційної теорії.

Однак у 1953 році було встановлено, що ця "людина" є підробкою - череп людини був поєднаний з щелепою орангутанга. Ця підробка продемонструвала, як навіть науковці можуть стати жертвами обману, якщо фальсифікація підкріплює очікувані теорії.

5 підробок, що змінили хід історії: від фальшивих реліквій до вигаданих документівРеконструкція черепа Пілтдаунської людини (фото: Вікіпедія)