15 жовтня християни вшановують пам'ять святих мучеників Кипріяна та Юстини, які жили в Антіохії в III столітті - преподобні вважаються заступниками від злих чар та захисниками від усякої нечисті. У народі свято відоме під назвою Кипріянів день.
Історія свята та які традиції, повір'я та суворі заборони пов'язані з цією датою - читайте у матеріалі нижче.
Як свідчать церковні перекази, і Кипріян, і Юстина спочатку були язичниками, але прийняли Віру в Христа, після чого були піддані жорстоким тортурам і страчені. Сталося це за правління римського імператора Декія.
Кипріян раніше вважався в Антіохії майстерним магом і чаклуном, і одного разу його попросили чарами звести Юстину, яка відкинула ідолопоклонство і стала християнкою. Всі потуги Кипріяна навести на неї пристріт були безсилі, оскільки молитви Юстини захищали її від закляття. Ошелешений чародій пізнав силу істинного Бога, покаявся, публічно спалив усі свої чаклунські книги та охрестився.
Місцевий князь Євтоломій наказав схопити обох і піддати жорстоким мукам, але преподобні терпіли усі тортури, залишаючись неушкодженими. Тоді їх відправили до Нікомедії до царя Клавдія, де Кипріяна та Юстину в 304 році обезголовили мечем.
Зазначимо, що історія про святих мучеників була дуже популярна в Середньовіччі в Європі та знайшла відображення в різних витворах мистецтва. Існує думка, що вона вплинула на створення легенди про Фауста.
За старих часів на українських землях вважали, що ця дата сповнена небезпек, тому що за повір'ям у Кипріянів день бісів полюють на души людей, у яких або похитнулася віра, або розум затуманений частим вживанням спиртного.
Так, предки говорили, що у цей день злі духи можуть довести людину до відчаю та підштовхнути до суїциду.
Щоб відвести будь-які небезпеки від нечисті та закляття, віруючі у це свято ходили до церкви та ставили свічки перед іконами, читали спеціальні молитви-тропарі. Як правило, чоловіки просили заступництва у Кипріяна, а жінки - в Юстини.
День ангела - іменини - у цю дату відзначають: Василь, Андрій, Анна, Олександра, Іван, Петро, Степан, Борис, Георгій, Костянтин, Михайло.
Нагадаємо, раніше ми публікували календар із зазначенням усіх свят та вихідних листопада 2022 року.
А також - церковний православний календар на останній місяць осені.