ua en ru

10 цікавих фактів про українську Конституцію, які ви могли не знати

10 цікавих фактів про українську Конституцію, які ви могли не знати Які 10 цікавих фактів про Конституцію України ви могли не знати (golos.com.ua)

День Конституції - це державне свято, яке щороку відзначається 28 червня. Саме в цей день в 1996 році о 9:20 ранку був ухвалений головний документ нашої держави. Проголосувало "за" 315 депутатів, а до того - тривали жаркі дискусії й майже 6 років підготовки.

Які 10 цікавих фактів ви могли не знати про Конституцію України, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).

1. Скільки насправді було прийнято Конституцій

Найголовніша Конституція України, яка була прийнята 28 червня 1996 року - не перша в історії нашої держави. Першою була Конституція Пилипа Орлика, яку затвердили 5 квітня 1710 року.

Вона називалася "Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького", й складалася з преамбули та 16 статей та була написана двома мовами - латиною та староукраїнською. Її рукописні версії зберігаються досі.

10 цікавих фактів про українську Конституцію, які ви могли не знати

Перша Конституція України Пилипа Орлика (фото: Getty Images)

Другою стала Конституція Української Народної Республіки (УНР), прийнята 29 квітня 1918 року. Того ж року була прийнята ще одна - Мала Конституція Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

Тимчасова Конституція Карпатської України була прийнята 15 березня 1939 року.

2. Масштабна робота шляхом у 6 років

Процес підготовки Конституції України тривав с 1990 по 1996 рік і було запропоновано аж 15 проєктів документа - від кожної політичної партії, від Конституційної комісії та від науковців.

3. У президента був план Б

Напередодні історичного засідання Ради тодішній президент України Леонід Кучма видав указ про проведення всеукраїнського референдуму з датою проведення - 25 вересня 1996 року. Тема референдуму - прийняття нової Конституції України.

Якби депутати не затвердили 28 червня 1996 року нову Конституцію України, то українців чекав би ще й референдум. Але депутати впоралися з важливою місією і указ президента був скасований.

4. За що найбільше сперечалися

Під час обговорення Конституції депутати не могли досягти єдиної думки з декількох питань - розподіл повноважень між гілками влади, державної символіки, приватну власність, статус Криму та статус російської мови.

10 цікавих фактів про українську Конституцію, які ви могли не знати

Як приймали Конституцію України в 1996 році (архівне фото)

5. Важливе доповнення

Тільки 21 червня було прийнято важливе доповнення у тест Конституції, яке запропонував спікер Олександр Мороз - про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

6. День Конституції

День Конституції - єдине державне свято, яке згадується в самій Конституції.

7. Присяга Президента

Кожен Президент України складає присягу, поклавши одну руку на Конституцію України, другу - на Пересопницьке Євангеліє.

8. Найдемократичніша Конституція

З усіх пострадянських республік, Україна прийняла Конституцію останньою. А міжнародне співтовариство визнало її однією з найдемократичніших у світі.

Чинний Основний Закон складається з 15 розділів і має 161 статтю. До речі, колись розділів було 16, а зараз після 6 статті йде одразу 8, бо статтю 7 "Про прокуратуру" вилучили.

10 цікавих фактів про українську Конституцію, які ви могли не знати

28 червня 1996 року в Верховні Раді на руки підняли Михайла Сироту(фото: rada.gov.ua)

9. Кого вважають "батьком" Конституції

"Батьком" Конституції України вважається народний депутат Михайло Сирота, який очолював Тимчасову спеціальну комісію з доопрацювання проєкту.

10. Депутати працювали 24 години без перерв

Верховна Рада України працювала 24 години без перерв в день прийняття Конституції. Голосували окремо за кожну статтю.

"Є Конституція!" - такими словами голова Верховної Ради Олександр Мороз оголосив результати голосування та привітав колег. Основний Закон набрав чинності з дня прийняття. А після цілої доби роботи депутати влаштували собі невеличкий банкет з шампанським та цукерками.