Реформа системи охорони здоров'я в Україні, яка була запроваджена у 2016 році, принесла окрім плюсів також чимало проблем. Деякі з "мінусів" випливли назовні з початком пандемії COVID-19, а інші - під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Про проблеми медичної реформи розповіла в інтерв'ю РБК-Україна інфекціоніст, доктор медичних наук, професор Ольга Голубовська.
Одна з основних проблем, з якою зіштовхнулася медична система нашої країни, на думку Голубовської, став "розвал санітарно-епідеміологічної служби". Через що "усі питання у нас зараз вирішуються ситуативно", при тому, що "епідеміологія - це системна, стратегічна наука".
"Упродовж 5 років у нашій країні вищі медичні навчальні заклади не випускали лікарів-епідеміологів. Цим питанням зайнялися лише тоді, коли з’явився COVID-19. Саме тоді повернули посаду головного санітарного лікаря. Проте ламати - не будувати, і, на жаль, ми втратили школи, які у нас були дуже сильними", - сказала лікар.
Звісно, додає Голубовська, у нас є спеціалісти, "але якщо немає системи, то вони працюють поза системою".
Голубовська висловилася про медичну реформу (фото: РБК-Україна)
"А якщо вони працюють поза системою, то й система не функціонуватиме так, як потрібно. А це одна із складових біобезпеки держави", - пояснила вона.
Ще одна проблема, з якою особливо під час пандемії зіштовхнулася медична система, - відсутність інфекційних стаціонарів.
"У нашій країні інфекційні стаціонари були виділені в окрему структуру, адже ми - країна хронічних епідемій. Історично так склалося, що у нас - революції, війни, голод, епідемії. І окрема структура, про яку я сказала, виникла не на рівному місці. А її, орієнтуючись на Захід, зруйнували", - сказала Голубовська.
"На Заході ж структура така: є величезне приймальне відділення, і туди приходять люди. Хтось - народжувати, хтось - зі струсом мозку, хтось - з переломом руки чи ноги. І от до цього натовпу заходить одна людина, яка кашляє і чхає, і від неї всі заражаються. Так, власне, і виникають епідемії. Тож якщо ми реформувалися за західним зразком, очікувано, що таке буде і в нас", - додала вона.
Які наслідки медичної реформи в Україні (фото: freepik.com)
Лікарка зізнається: не розуміє, "чому ми не можемо мати щось своє", а натомість "рівняємося на європейські країни та США".
Однак попри всі недоліки медреформи і демотивований стан багатьох медичних працівників, які займалися епідеміологією, в ситуації з COVID-19 Україна вистояла досить непогано.
Натомість серед розвинених країн найбільш постраждалими є США з їх ресурсами та фінансуванням.
"Це підтверджує той факт, що їхні системи не розраховані на катастрофи, спричинені інфекційними захворюваннями, адже там давно не було серйозних епідемій", - резюмувала професор.
Раніше ми вже розповідали, що лікар пояснила, навіщо вакцинуватися, якщо щеплення не гарантує захисту від зараження.
Окрім цього, Голубовська назвала основну небезпеку Омікрону для українців.