В Раді ЄС оновили проект угоди, що передбачає подовження безмитної торгівлі з Україною. Зокрема, за попередніми оцінками, Київ загалом може втратити 331 млн євро у бюджеті.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на "Радіо Свобода".
Зокрема, як пише видання, частково враховані вимоги Польщі й Франції - оновлений базовий період, який братимуть до уваги, визначаючи обсяги постачань української агропродукції.
"Орієнтуватися пропонують не лише на 2022 і 2023 роки, а і на другу половину 2021-го", - зазначають журналісти.
Звісно, проти таких нововведень, виступала Україна, яку підтримувала низка держав ЄС, виступаючи за надання їй можливості самостійно заробляти кошти на продажі, зокрема, своєї агропродукції. Проти поправок виступають, зокрема, Німеччина, Нідерланди, Фінляндія, країни Балтії, Люксембург.
Як пише "Радіо Свобода", попередній проект домовленості, погоджений із Європарламентом, передбачав, що квоти на наступний період, котрий почнеться з червня цього року, розраховуватимуть, виходячи з обсягів українського агроімпорту за 2022-2023 роки, коли для нього вже діяли пільги - відсутність мит і квот.
За оцінками Єврокомісії, озвучених на закритому засіданні послів країн-членів ЄС, яким презентували оновлений проєкт угоди, Україна втратить 86 млн євро, якщо друге півріччя 2021-го братимуть також за основу розрахунків.
"Загалом же обмеження, що базуватимуться на оцінках імпорту за половину 2021, 2022 і 2023 роки, оцінили у 331 млн євро втрат для українського бюджету", - йдеться у статті.
Польща й Франція, як повідомив співбесідник видання, підтримали оновлений варіант угоди, заручившись підтримкою низки країн ЄС, зокрема Італії, Угорщини, Австрії.
25 березня ЗМІ повідомляли, що Євросоюз відстрочив заплановане на сьогодні затвердження угоди про безмитну торгівлю з Україною. До цього прем'єр-міністр України Денис Шмигаль розповів, що Європарламент та Європейська рада попередньо погодили продовження до червня 2025 року ввезення українських товарів без мит та квот. Очікується, що ухвалення домовленостей відбудеться вже у квітні.
Раніше заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка заявив, що Україна готова ухвалити нові обмеження на свою торгівлю з ЄС, щоб розрядити гостру політичну суперечку з Польщею, але також закликає блок заборонити імпорт російського зерна.
Нагадаємо, наприкінці січня РБК-Україна писало, що Європейська комісія офіційно запропонувала продовжити відміну імпортних мит для сільськогосподарських товарів з України. Але водночас було запропоновано обмеження щодо імпорту.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.