Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) виявив збільшення світових військових видатків майже на 7%.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).
Загальні світові військові витрати зросли дев'ятий рік поспіль і досягли 2443 млрд. доларів у 2023 році, збільшившись на 6,8 відсотка в реальному вираженні порівняно з 2022 роком.
Як зазначає інститут, вперше з 2009 року військові витрати зросли в усіх п'яти географічних регіонах, визначених SIPRI, особливо значне зростання було зафіксовано в Європі, Азії та Океанії, а також на Близькому Сході.
Збільшили свої військові витрати Сполучені Штати, Китай та Росія згідно з новими даними про глобальні військові витрати, опубліковані сьогодні.
"Безпрецедентне зростання військових витрат є прямою відповіддю на глобальне погіршення миру та безпеки. Держави віддають пріоритет військової могутності, але вони ризикують потрапити по спіралі "дія-реакція" у все більш нестабільному геополітичному ландшафті та у сфері безпеки", - сказав Нан Тянь, старший науковий співробітник Програми SIPRI з військових витрат та виробництва озброєнь.
Україна стала восьмою за величиною марнотратом у 2023 році після зростання витрат на 51 відсоток до 64,8 млрд доларів. В результаті військовий тягар України склав 37% і склав 58% від загальних державних видатків.
Військові витрати України у 2023 році становили 59% від російських. Однак Україна також отримала щонайменше 35 млрд. доларів військової допомоги протягом року, у тому числі 25,4 млрд. доларів від США. У сукупності ця допомога та власні військові витрати України були еквівалентними приблизно 91 відсотку російських витрат.
Військові витрати Росії збільшилися на 24% і, за оцінками, становитимуть 109 мільярдів доларів у 2023 році, що на 57% більше, ніж у 2014 році, коли Росія анексувала Крим. У 2023 році військові витрати Росії склали 16% від загальних державних витрат, а її військовий тягар (частка військових витрат у валовому внутрішньому продукті, ВВП) становив 5,9%.
У 2023 році на 31 члена НАТО припадало 1341 млрд. доларів, що становить 55 відсотків світових військових витрат. Військові витрати США зросли на 2,3 відсотка і досягли 916 млрд доларів у 2023 році, що становить 68 відсотків від загальних військових витрат НАТО.
У цьому році більшість європейських членів НАТО збільшили свої військові витрати. Їхня сукупна частка в загальному обсязі НАТО склала 28%, що є найвищим показником за десятиліття. 4 відсотки, що залишилися, припали на Канаду і Туреччину .
Через десятиліття після того, як члени НАТО офіційно взяли на себе зобов'язання виділяти на збройні сили 2 відсотки ВВП, 11 із 31 члена НАТО досягли або перевищили цей рівень у 2023 році — найбільше з моменту прийняття зобов'язання.
Ще одна мета - спрямовувати не менше 20% військових витрат на "витрати на обладнання" - була досягнута 28 членами НАТО у 2023 році порівняно з 7% у 2014 році.
Нагадаємо, 20 квітня Палата представників США проголосувала за пакет допомоги Україні. Перед підписанням президентом США Джо Байденом пакет має пройти американський Сенат 23 квітня.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.