ВПО стали частіше повертатися на небезпечні та окуповані території: у чому причина
Кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні зменшується, попри загострення безпекової ситуації у прифронтових регіонах. Українці стали частіше повертатися додому на небезпечні та тимчасово окуповані території.
Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця.
За даними Мінсоцполітики, з березня по вересень 2024 року з обліку зняли майже 300 тисяч ВПО. Нині зареєстровано близько 4,6 мільйона осіб, порівняно з 4,9 мільйона навесні. Омбудсман звертає увагу на те, що зменшення кількості ВПО відбулося на тлі збільшення переміщення населення у звʼязку з погіршенням безпекової ситуації у прифронтових регіонах, а також масовою евакуацією населення.
Причини повернення українців до небезпечних регіонів та на тимчасово окуповані території (ТОТ) включають труднощі інтеграції на нових місцях проживання, відсутність житла, низький рівень доходів та скорочення державної підтримки. Повернення на ТОТ часто зумовлене пропагандою з боку Росії та загрозою "націоналізації" майна українців, які тривалий час відсутні у своїх домівках на ТОТ.
"Яскравий приклад – "націоналізація" майна наших громадян росіянами. Адже якщо українці фізично не проживають у своєму будинку чи квартирі на ТОТ України, їхнє житло можуть відібрати. І тому українці вимушені повертатися, щоб не втратити житло", – зазначає Лубінець.
За його словами, для розв'язання проблеми держава має вдосконалити механізми житлової політики й соціальної підтримки ВПО, забезпечуючи їхню соціальну захищеність. Важливо продовжити виплати на проживання для всіх ВПО до завершення воєнного стану й зберегти фінансування на підтримку ВПО у державному бюджеті на 2025 рік.
Яку допомогу отримують ВПО в Україні
Нагадаємо, ВПО в Україні можуть отримувати щомісячну грошову допомогу на проживання: 2 тисячі гривень для дорослих та 3 тисячі гривень для дітей і людей з інвалідністю. Однак виплати нараховуються лише тим переселенцям, чий дохід на одного члена сім'ї не перевищує 9 444 гривень.Виплати здійснюють двічі на місяць — 15 та 28 числа. У вересні уряд продовжив програму на пів року, до лютого 2025 року.
При затримці виплат ВПО рекомендують звертатися на урядову гарячу лінію (15-45), на електронну пошту Мінсоцполітики (zvernennya@mlsp.gov.ua), або до органів соціального захисту й ЦНАПів.
Також РБК-Україна писало, що ВПО, які витрачають понад 30% свого доходу на оренду житла, зможуть отримати субсидію від держави. Право на субсидію мають родини ВПО, чиї доходи на одну особу не перевищують 5840 гривень. У такому разі субсидія покриватиме більшу частину орендної плати. Заявку на допомогу розглядатиме Пенсійний фонд, і для отримання виплат орендний договір потрібно зареєструвати у ПФУ. Субсидію на оренду можна буде отримувати разом із субсидією на житлово-комунальні послуги.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.