Між поняттями "виключений" і "знятий" з військового обліку в Україні є суттєва різниця.
Про це у коментарі РБК-Україна розповіла юрист практики військового права ЮК "Приходько та партнери" Діана Тернова.
Зміст
За словами експерта, військовозобов'язаними особами в Україні вважаються громадяни, які є придатними до служби за станом здоров'я та можуть бути призвані в армію.
Вони зобов'язані проходити військову службу в Збройних силах або інших військових формуваннях країни у випадку мобілізації (або в інших випадках, передбачених законодавством).
Такі люди:
Водночас громадяни, які були звільнені від військової служби через певні обставини або законодавчі виключення, не є військовозобов'язаними.
Юрист уточнила, що військовозобов'язані особи повинні:
"Громадянин, виключений з військового обліку, не є військовозобов'язаним, бо виключення з військового обліку - це остаточна процедура, яка знімає з особи статус військовозобов'язаного", - розповіла Тернова.
Вона додала, що така особа:
Водночас зняття з військового обліку означає тимчасове виключення особи зі списків тих, хто перебуває на обліку в конкретному ТЦК та СП.
"Це може відбутися через різні причини. Проте основна відмінність від виключення з обліку полягає в тому, що зняття є тимчасовим станом, і особа може бути знову взята на облік після усунення причин зняття", - наголосила юрист.
Як приклад вона навела зміну місця реєстрації особи та, відповідно, зміну перебування на обліку в ТЦК.
"Іншими словами, така дія зобов'язує стати назад на облік, щоб не порушувати правила", - додала експерт.
Натомість виключення з обліку - кінцева процедура, яка знімає з особи статус військовозобов'язаного.
"Це ті особи, які виключені з військового обліку. І вони є тими, хто більше не підлягає військовому обліку і, відповідно, призову на військову службу. Підстави для виключення і зняття різні, і потрібно зробити акцент на тому, що після 18 травня (після набуття чинності новим законом про мобілізацію, - Ред.) дані підстави були змінені", - уточнила юрист.
Вона додала, що йдеться про статтю 37 закону "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Обставини для зняття людини з військового обліку визначені частиною 5 закону.
У частині 6 зазначаються конкретні підстави щодо виключення.
Виходячи з них, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК та СП (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
"Відтак, якраз ті, хто був знятий, мають поновитися на обліку. А отже їх можуть мобілізувати", - підсумувала Тернова.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, чи треба йти до ТЦК виключеним з військового обліку.
Читайте також, про наслідки для тих, хто не оновить дані та не стане на облік до 16 липня
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Увага! Під час війни активізувалися інтернет-шахраї, які видають себе за сайт РБК-Україна. Вони використовують наш дизайн, персональні дані редакції та схожу адресу сайту. Єдиний домен РБК-Україна - www.rbc.ua. Про фейкові сторінки з нашою назвою повідомляйте на пошту: sb@rbc.ua.