У четвер, 6 червня 2024 року, Верховна Рада схвалила у першому читанні та за основу проект закону №10293. Він має на меті запобігти призначенню лікарями чи продажу в аптеках лікарських засобів, медичних виробів або допоміжних засобів реабілітації в обмін на прямі чи непрямі фінансові стимули (винагороди).
РБК-Україна розповідає, що відомо про цей законопроект і що може змінитися для українців після його остаточного схвалення та набуття чинності.
Проект закону №10293 про внесення змін до основ законодавства України про охорону здоров'я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності було зареєстровано у Верховній Раді 27 листопада 2023 року.
Ініціатором законопроекту виступив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Головним комітетом ВРУ з цього питання став комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування під керівництвом Михайла Радуцького.
Проект закону №10293 (скріншот: itd.rada.gov.ua/billInfo)
6 червня 2024 року Верховна Рада розглянула цей законопроект у першому читанні та схвалила його за основу 250 голосами.
Згідно з пояснювальною запискою, проект закону №10293 було розроблено з метою запровадження чіткого законодавчого визначення дій, що впливають на об'єктивність та ефективність професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників.
Виходячи з цього, документ пропонує, доповнити статтю 78 ЗУ "Основи законодавства України про охорону здоров'я" нормативними приписами, які розширять перелік обов'язків медичних, фармацевтичних працівників, а також фахівців із реабілітації.
Після схвалення законопроекту в цілому та набуття чинності, ці фахівці повинні будуть, зокрема:
Крім того, законопроект №10293 пропонує викласти у новій редакції статтю 781 ЗУ "Основи законодавства України про охорону здоров'я" - для удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності з метою недопущення призначення та відпуску лікарських засобів, медичних виробів (виробів медичного призначення), допоміжних засобів реабілітації під впливом прямих чи непрямих фінансових стимулів.
За словами міністра охорони здоров'я України Віктора Ляшка, коли закон запрацює, фармацевти під час відпуску лікарських засобів на прохання покупців будуть зобов'язані надавати достовірну інформацію про наявні аналоги (які можуть бути еквівалентними за своєю дією, складом або ефективністю).
Віктор Ляшко у Верховній Раді (фото: facebook.com/viktor.liashko)
"Забороняється приховувати інформацію про ліки з аналогічною діючою речовиною за нижчою ціною, керуючись власною вигодою, а також виписувати лікарські препарати на бланках фармкомпаній, які містять рекламну інформацію чи сприяють контролю частоти призначення. Обмеження також поширюватимуться на медичні вироби та допоміжні засоби реабілітації", - наголосив урядовець.
Він уточнив, що під "фінансовими стимулами" (в обмін на призначення чи продаж конкретних лікарських засобів) маються на увазі, зокрема:
"Це все впливає на якість лікування, об'єктивність призначення тих чи інших ліків лікарем або порад, які дає фармацевт в аптеці. Тому, керуючись інтересами пацієнта, уряд розробив законопроект, спрямований на заборону проявів такої "співпраці", - додав міністр.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як загрожує споживачеві монополія великих мереж аптек.
Читайте також, чому українцям радять приходити до аптек із телефоном.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: Верховна Рада України, проект закону №10293, допис Віктора Ляшка у Facebook.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Увага! Під час війни активізувалися інтернет-шахраї, які видають себе за сайт РБК-Україна. Вони використовують наш дизайн, персональні дані редакції та схожу адресу сайту. Єдиний домен РБК-Україна - www.rbc.ua. Про фейкові сторінки з нашою назвою повідомляйте на пошту: sb@rbc.ua.