Ціни на ліки в Україні у 2024 році продовжують зростати, однак значно повільніше, ніж у 2023 році. Найчастіше жителі нашої країни купують знеболювальні препарати, ліки проти грипу та застуди, а також помітно зріс попит на антидепресанти та вітаміни.
Про це розповідає РБК-Україна із посиланням на Liki24.com.
Ціни на ліки в Україні зростають, проте у 2024 році темпи подорожчання сповільнилися. Якщо у 2022 році вартість медикаментів у середньому зросла на 19,7%, а у 2023 році – на 18,99%, то у 2024-му зростання склало 10,81%.
На ринку спостерігається тенденція до стабілізації цін на базові препарати. Зокрема:
Водночас ціни на деякі препарати знизилися. Наприклад, Калію Йодид подешевшав на 7,8% – з 175,16 грн до 161,49 грн.
Суттєве подорожчання спостерігається у нішевих категоріях, де попит залишається високим, а конкуренція – низькою:
Аналіз довгострокових змін демонструє зростання цін на базові та спеціалізовані препарати. Наприклад:
Проте є винятки - антикоагулянт Ксарелто подешевшав на 8,4% завдяки появі доступнішого українського аналога.
Ключові фактори подорожчання – інфляція, високі витрати на виробництво, подорожчання палива та сировини, а також труднощі з логістикою через війну. Водночас зниження інфляційного тиску у 2024 році та поява конкурентів дозволили стабілізувати ціни на окремі препарати. Водночас соціальні програми, такі як компенсація вартості ліків для пільгових категорій населення, допомагають підтримувати доступність медикаментів.
У 2024 році українці почали частіше купувати препарати для підтримки психічного здоров’я. Попит на антидепресанти зріс на 46%, а на вітаміни та мінеральні комплекси – на 45,5% порівняно з попереднім роком. Це пов’язано зі стресом через війну, а також із сезонними спалахами захворювань, які збільшують попит на засоби профілактики та відновлення.
Серед ліків, які стали популярнішими, можна виділити три основні категорії:
Сезонні препарати:
Засоби для психічного здоров’я:
Ліки від хронічних захворювань:
Війна вплинула на структуру попиту. З 24 лютого 2022 року до листопада 2024 року лідерами продажів залишаються ліки, які забезпечують швидку допомогу або використовуються для профілактики. Топ-10 найпопулярніших груп препаратів включають:
До переліку найпопулярніших увійшли такі препарати:
Раніше РБК-Україна писало, що у віддалених селах Дрогобицького та Самбірського районів Львівської області розпочала роботу перша пересувна аптека. Мобільний аптечний пункт курсуватиме 26 населеними пунктами, зокрема 17 селами Дрогобицького та 9 селами Самбірського району. Аптека забезпечуватиме мешканців необхідними ліками, включно з препаратами за програмою "Доступні ліки".
Також ми писали, що Кабмін ухвалив рішення поновити перевірки якості лікарських засобів і торгівлі ними з 1 січня 2025 року. Перевірки стосуватимуться дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо виробництва, імпорту (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Це рішення спрямоване на посилення контролю за якістю препаратів на українському ринку.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.