В Україні святкують День святого Миколая: чи можна відзначати його двічі
Сьогодні, 6 грудня, в Україні відзначають День святого Миколая за новоюліанським календарем, на який ПЦУ перейшла у вересні минулого року. Проте дехто з дітей і дорослих досі не звик до нової дати цього свята.
РБК-Україна розповідає, коли раніше відзначали День святого Миколая й чому дата змінилась, а також чи можна відзначати це свято двічі на рік.
Зміст
День святого Миколая в Україні
День святого Миколая - день вшанування пам'яті християнського святого Миколая Мирлікійського (Чудотворця). Це свято має як давні церковні звичаї, так і народні, що зберігаються дотепер.
Традиції шанувати святого Миколая та дарувати в цей день подарунки є популярними серед багатьох українців.
Дехто дотримується також давньої традиції піклуватись у цей день про ближніх:
- організовує доброчинні заходи у церквах чи громадах
- долучається до благодійних проектів
- відвідує дитячі будинки
- дарує подарунки нужденним тощо
У населених пунктах України до цього дня можуть приурочувати відкриття "центральної" ялинки, прикрашеної до різдвяних і новорічних свят.
Крім того, напередодні свята у різних локаціях відкриваються святкові резиденції християнського святого.
У День святого Миколая люди можуть звертатись до Чудотворця з молитвами й просити захисту для родини, здоров'я, щастя у коханні або ж успіхів у різних справах.
Раніше це церковне свято припадало на 19 грудня. Проте після переходу Православної Церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар, всі "неперехідні" свята (з нерухомими датами) змістились на 13 днів раніше.
Отже, тепер День святого Миколая в Україні відзначають 6 грудня. Цього року свято припало на п'ятницю.
День святого Миколая в церковному календарі (скриншот: pomisna.info)
Чи можна відзначати День святого Миколая двічі
У коментарі для РБК-Україна ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості, протоієрей ПЦУ Георгій Коваленко нагадав, що так званий "новий стиль" приводить до відповідності астрономічний і церковний календарі.
"Мені здається, як це не дивно, що найлегший перехід (на інший календар, - Ред.) стається для людей більше церковних. Які, нібито, з одного боку мали б бути більш консервативними... Але ті, хто щотижня відвідує церкву, знають свята на наступний тиждень", - зауважив експерт.
За його словами, після переходу на новий календар виявилось - для людей церковних - що вони живуть "не "в числі", а "святами" - святковим циклом".
"І, в принципі, коли ти регулярно відвідуєш храм, то ось цей перехід по датах не так відчувається. А ось люди, які в церкву ходять на свята... На великі свята, або на якісь дні особливі для себе, для родини... Їм важче. Тому що в них залишилось у пам'яті: "День святого Миколая - 19 число". А не 6 грудня. Ті ж, хто в церкві, знають: "Ось, Миколая, цієї п'ятниці буде", - пояснив священник.
Він наголосив, що ПЦУ "живе" нині за новоюліанським календарем. Тож якщо вважати День святого Миколая церковний святом, відзначати його потрібно один раз на рік - 6 грудня.
"Ми (Церква, - Ред.) будемо святкувати Миколая 6 грудня... Якщо ж це питання подарунків... Якщо людина бажає дарувати подарунки дитині двічі - будь ласка. Тобто якщо люди будуть згадувати про святого Миколая ще один день - нехай буде", - вважає протоієрей.
Водночас він зауважив: головне, щоб це "було продовженням тих добрих справ, які робив святий Миколай".
"І ці подарунки робилися не тільки всередині родини. А й добрі справи поширювалися довкола. В цьому немає нічого такого. Але Церква, церковні парафії, вже певним чином визначилися. І я майже не знаю парафій, які живуть двома стилями", - розповів експерт.
На його думку, "ця історія з двома Миколаями - скоріш за все більше розмови, ніж реальне святкування двічі Дня святого Миколая".
"Але якщо це подарунки - подарунки можна дарувати хоч кожен день", - підсумував Коваленко.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про історію та головні традиції Дня святого Миколая, що існують впродовж століть.
Читайте також про дні ангела у грудні 2024 року - хто святкує іменини за новим і старим календарем.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: Православний церковний календар новоюліанський 2024, офіційний портал ПЦУ, коментар ректора Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості, протоієрея ПЦУ Георгія Коваленка для РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.