В Україні планують заборонити популярні товари: про що йдеться
Нещодавно у країнах Європейського Союзу запровадили нове правило, що має на меті зменшити вплив деякої пластикової продукції на довкілля. В Україні також планують обмежити обіг пластикової продукції одноразового використання.
РБК-Україна розповідає, що саме й коли може змінитися в Україні.
Європейська ініціатива
Згідно з інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, на виконання однієї з вимог Директиви 2019/904 - щодо зменшення впливу деякої пластикової продукції на довкілля - країни Європейський Союзу мали вжити всіх заходів, щоб із 3 липня 2024 року пластикові пляшки були представлені на європейських ринках виключно з прикріпленими кришками.
"Таке рішення має гарантувати, що кришка потрапить на переробку разом із пляшкою, а не буде викинута окремо у смітник, або ще гірше - у ґрунти чи воду", - пояснили у Міндовкілля.
У чому проблема
Експертні оцінки свідчать про те, що у всьому світі щорічно переробляється лише 10-15% одноразового пластику.
"При цьому у 2019 році у світі було викинуто 130 млн тонн одноразового пластику. В Австралії на одну людину припало 59 кілограмів таких відходів, у США - 53 кг, в Японії - 37 кг, у Канаді - 34 кг, в Італії - 23 кг", - розповіли у міністерстві.
Виходячи з цього, ЄС ще у 2019 році почав системно вирішувати цю проблему й схвалив Директиву 2019/904 про зменшення впливу деякої пластикової продукції на довкілля.
Що планують змінити в Україні
Зазначається, що, ідучи європейським шляхом, в Україні також планують впроваджувати кращі практики боротьби за чисте довкілля.
"Наразі напрацьовується законопроект, який дозволить імплементувати Директиву 2019/904 та поступово обмежити обіг пластикової продукції одноразового використання на території України", - наголосили у Міндовкілля.
Цим документом планують заборонити виробництво, ввезення, введення в обіг та розповсюдження:
- гігієнічних ватних паличок із пластиковою основою
- ємностей із пінополістиролу
- пластикових ємностей у формі блістерного паковання або лотків (для готових харчових продуктів, які споживаються на місці або беруться на виніс)
- мішалок і соломинок для напоїв
- паличок, які прикріплюються до повітряних куль
- шпажок
- одноразових виделок, ножів, ложок, тарілок тощо
"Не йдеться про те, що вже завтра чи в найближчий рік в Україні встановлять заборону на обіг одноразових пластикових виробів. Спочатку потрібно напрацювати відповідне національне законодавство та визначити перехідні періоди впровадження тих чи інших вимог, етапи поступового виведення з ринку такої продукції та перехід на альтернативи", - уточнили в міністерстві.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, чому варто уникати пластикових пляшок з водою.
Читайте також, в яких продуктах найбільше пластику та як він шкодить організму.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: прес-служба та Facebook-сторінка Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Увага! Під час війни активізувалися інтернет-шахраї, які видають себе за сайт РБК-Україна. Вони використовують наш дизайн, персональні дані редакції та схожу адресу сайту. Єдиний домен РБК-Україна - www.rbc.ua. Про фейкові сторінки з нашою назвою повідомляйте на пошту: sb@rbc.ua.