Україна готова розглянути відновлення виїзних консульських послуг на території придністровського регіону Молдови, що наразі контролюється невизнаною "Придністровською республікою".
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на сайт МЗС України.
В понеділок, 19 лютого, посол з особливих доручень МЗС України Паун Роговей зустрівся з віце-прем'єр-міністром Республіки Молдова з питань реінтеграції Олегом Серебряном та лідером придністровського регіону Республіки Молдова Вадимом Красносельським.
Під час зустрічей співрозмовники обговорили вирішення проблемних питань економічного та соціально-гуманітарного характеру у відносинах між Кишиневом і Тирасполем.
Українська сторона підкреслила, що підтримує виключно мирне врегулювання "придністровського питання" зі збереженням суверенітету і територіальної цілісності Молдови у межах її міжнародно визнаних кордонів.
Також Київ "рішуче реагуватиме" на будь-які провокації, спрямовані як на втягування придністровського регіону у війну Росії проти України, так і на дестабілізацію ситуації в Молдові загалом.
Крім того, українська сторона підтвердила свою позицію щодо нефункціональності формату "5+2" у зв’язку з присутністю в ньому країни-агресора.
Київ закликав якнайшвидше вивести російські війська з придністровського регіону, утилізувати боєприпаси на складах у селі Ковбасна та переформатувати місію на Дністрі з військової у цивільну.
Водночас, Україна висловила готовість розглянути питання щодо відновлення виїзних консульських послуг для громадян України на території "Придністров’я". Проте для цього є дві вимоги:
Водночас, представник Тирасполя підтвердив, що вони готові взаємодіяти з Кишиневом щодо відкриття нових транспортних коридорів для українського експорту.
Фото: МЗС України (mfa.gov.ua)
Придністров’я - це регіон уздовж лівого берега річки Дністер. Історичного його заселяли переважно українці (русини) та молдовани (волохи).
У 1990 році в регіоні за військової підтримки армії РФ утворилася самопроголошена "Придністровська Молдавська Республіка". У світі її визнали лише кілька держав із невизнаним сепаратистським статусом - "Абхазія" та "Південна Осетія".
Столицею цієї "республіки" є місто Тирасполь, а офіційними мовами - російська, румунська та українська.
У 1990-ті між сепаратистами та російськими військовими з одного боку та військами Молдови - з іншого, спалахнув збройний конфлікт, що завершився перемогою сепаратистів за участі російської армії. Після цього Молдова втратила контроль над регіоном.
Дипломатична платформа, спрямована на вирішення Придністровського конфлікту, яка складається з представників Молдови, Придністров'я (учасники конфлікту), Росії, України та ОБСЄ (посередників), Європейського Союзу і США (спостерігачів).
Переговори розпочалися у 2005 році. Остання зустріч платформи відбулася 3 червня 2021 року.
Нещодавно президент Молдови Майя Санду не виключила, що найближчими роками з'явиться "геополітична можливість" для розв'язання питання Придністровського регіону.
У Генштабі Румунії вважають, що якщо Росія виграє війну проти України, то наступною ціллю агресора буде Молдова.
Тим часом Росія підкуповувала виборців, які брали участь у місцевих виборах в листопаді минулого року.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.