Туск у Києві: усі подробиці візиту
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, вперше відколи очолив уряд у грудні 2023 року, приїхав до України. Він зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським.
Що відомо про візит Туска до Києва - читайте в матеріалі РБК-Україна нижче.
Туск у Києві: хроніка подій
(17:51). Туск зустрівся з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем
Шмигаль заявив, що сьогодні вони з Туском обговорили багато питань двосторонньої співпраці.
"Важливо, що ця співпраця є і має бути взаємовигідною. Це і питання безперешкодного руху товарів через наші кордони. Вважаємо, що на сьогодні питання вирішено", - заявив він.
Прем'єр-міністр України також повідомив, що він з польським колегою обговорили й планують запроваджувати спільні прикордонні контролі, обмін базами даних та модернізацію пунктів пропуску.
(15:12). Туск заявив, що Польща приєдналася до декларації G7 щодо гарантій для України
За словами прем'єра, Польща стала ще одною країною, яка приєдналася до Вільнюської декларації G7 щодо гарантій безпеки для України.
"Польща приєдналася до декларації G7, метою якої є мобілізувати демократичні країни на підтримку України", - йдеться в дописі канцелярії польського прем’єра у Twitter (Х).
(14:41). Результати зустрічі Зеленського і Туска
Президент України заявив, що провів з премʼєр-міністром Польщі "дуже продуктивні переговори". Вони стосувалися всіх аспектів двосторонніх відносин. Зеленський також повідомив про новий пакет допомоги від польської сторони.
"Є новий польський оборонний пакет. Ми цінуємо таку незмінну допомогу. Є нова форма нашої взаємодії заради більшого масштабу закупівель зброї для українських потреб - це польський кредит для України. Обговорили сьогодні з паном премʼєр-міністром і можливості майбутнього спільного виробництва зброї. Дякую за підтримку України!" - написав Зеленський.
Зауважимо, що вже відбулася і спільна прес-конференція Зеленського і Туска.
За інформацією польських ЗМІ, Зеленський під час виступу торкнувся ситуації на кордоні Польщею.
"Ми розуміємо, що до цього призвело, але маємо пам’ятати, яка загроза стоїть перед нами. Ми говорили про те, що на рівні уряду ми можемо вирішити всі проблеми", - заказав президент.
Своєю чергою Туск, коментуючи те, що це був його перший закордонний візит на посаді прем'єр-міністра, сказав, що "Це не могла бути інша столиця, це мав бути Київ".
"Вся Україна бореться за безпеку всього вільного світу. Це не гасло. Це не порожні слова, що тут вирішується доля вільного світу", - сказав своєю чергою голова польського уряду
Туск підкреслив, що в Польщі немає розбіжностей щодо підтримки України.
"Ми досягли домовленості з паном президентом про роль Польщі, яка буде всебічно підтримувати швидкий вступ України до Європейського Союзу", - поділився Туск, а також повідомив, що його уряд призначив депутата Павела Коваля уповноваженим з питань відновлення України.
"Найтемніше місце в пеклі зарезервовано для тих, хто прикидається нейтральним під час конфліктів. Сьогодні кожен у вільному світі, хто демонструє однакову позицію до України та Росії, заслуговує на найтемніше місце в пеклі", - каже Туск.
Голова польського уряду зауважив, що Варшава буде готова виробляти обладнання та матеріали для України.
"Будемо разом шукати джерела фінансування. Ми не будемо ухилятися від комерційних принципів", - додав Туск.
(14:07). Зустріч із Зеленським
Прем'єр-міністр Польщі вже зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським. Світлину Дональд Туск оприлюднив у соцмережі Twitter (Х).
Фото: Зеленський і Туск зустрілися в Києві (twitter.com/donaldtusk)
(13:18). Перші заяви Туска в Києві
Прем'єр-міністр Польщі, перебуваючи в Києві заявив, що немає нічого важливішого за підтримку України у її відсічі російської агресії. Він назвав питання боротьби з російським агресором "номер один" та підкреслив, що приїхав в Україну також "для польської безпеки".
Туск також заявив, що хоча є "деякі конфлікти інтересів", Польща та Україна працюватимуть "у дусі дружби, щоб вирішити будь-які розбіжності якомога швидше".
Він акцентував, що для нього дуже важливо "сформувати відчуття, що Польща є найнадійнішим союзником України в цій смертельній сутичці зі злом".
"Насправді я в Києві ще й заради польської безпеки. Це не лише питання України. Це питання безпеки для всього вільного світу, і Польщі зокрема, хоча б через географію", - сказав Дональд Туск.
(11:54). Зустріч із прем'єр-міністром України.
Глава українського уряду Денис Шмигаль повідомив про зустріч із польським колегою. Вони на Михайлівській площі в Києві поклали квіти до Стіни пам’яті полеглих захисників України у російсько-українській війні.
(09:28). Дональд Туск прибув з візитом до Києва.
Про це повідомили в канцелярії голови польського уряду та опублікували фото.
Фото: Туск приїхав до Києва (twitter.com/donaldtusk)
Програма візиту
Українська сторона запрошувала польського прем'єра Дональда Туска ще в грудні минулого року. Згодом про свої плани відвідати Київ повідомив і сам новопризначений голова польського уряду. Туск заявив, що хоче обговорити питання блокади кордону з Україною.
І вже сьогодні канцелярія польського прем'єра офіційно повідомила, що Туск у Києві й має намір зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським та прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.
Варто зазначити, що Туск та Зеленський вже кілька разів зустрічалися. Зокрема, у 2019 році вони разом їздили до Станиці Луганської. Тоді Туск ще очолював Європейську раду.
Відносини між Україною та Польщею
Як писали польські ЗМІ, візит польського прем'єра потрібен для того, щоб розпочати перезавантаження між країнами. Зокрема, між сторонами сталося деяке загострення коли польські перевізники спричинили блокаду кордону з Україною та через заборону на імпорт українського зерна, яку запровадила Варшава.
Нещодавно міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Чеслав Секерський заявив, що заборона на імпорт зерна в країну діятиме доти, доки не будуть розроблені відповідні правила на рівні ЄС.
Втім, щодо блокади кордону польському уряду вдалося досягти консенсусу з протестувальниками. Польське Мінінфраструктури підписало угоду з перевізниками, результатом якої стало припинення блокади пунктів пропуску на польсько-українському кордоні до 1 березня. Вже 17 січня рух на ПП для українських вантажівок був розблокований.
Сам же Туск, як пишуть ЗМІ, більше зацікавлений в обговоренні стратегічних відносин Києва та Варшави, тому здійснює візит до України вже після умовного розв'язання питання з кордоном.
Що відомо про Туска та його ставлення до України
Дональд Францішек Туск народився 22 квітня 1957 року у Гданську. Він вже був прем’єр-міністром Польщі у 2007-2014 роках.
Крім того, в грудні 2014 року він став головою Європейської ради, а у 2017 році був переобраний на цю посаду (до кінця листопада 2019 року).
Туск є лідером польської партії "Громадянська платформа".
Вже 12 грудня 2023 року Туска було обрано главою уряду Польщі. Його обрання прем'єр-міністром сталось після провального голосування щодо вотуму довіри до раніше діючого уряду Матеуша Моравецького, після чого, буквально через менш як годину було проведено додаткове голосування за кандидатуру Туска. Того ж дня, президент Польщі Анджей Дуда підписав рішення щодо складення присяги щодо призначення Ради міністрів, після чого і інші міністри нового уряду склали присягу.
Сам Туск ще з початку агресії РФ у 2014 році заявляв, що в Україні триває війна, і закликав усю Європу стати на захист свого союзника. Також він назвав санкції проти Росії - одним з найкращих способів підтримки України.
Вже після того, як він знову очолив польський уряд наприкінці 2023 року, Туск заявив, що "не дозволить уряду будувати позицію на антиукраїнських настроях". Також він вважає, що Росія може напасти на Європу в найближчі декілька років.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.