Дві треті українських біженців за кордоном хочуть повернутися в Україну в майбутньому. Більшість тих, хто вже повернувся, планують залишатися у своїй країні.
Які є фактори повернення для українців, які вимушено виїхали до іншої країни через війну, РБК-Україна розповідає з посиланням на voxukraine.org.
Аналітична платформа "Вокс Україна" проаналізувала результати опитування соціологічної компанії Factum Group, яке охопило 1400 українців, які виїхали у різні країни. Серед них були й ті, хто вже повернувся до України. Опитування проводилося у липні-серпні 2023 року.
На момент опитування 63% тих, хто виїжджали, вже повернулися до України. 71% – до рідного міста, чверть – в інші області країни. А серед тих, хто тоді залишався за кордоном, планували повернутися 64% респондентів. Не планували повернення до своєї країни – 13%. Більшість із тих, хто повернувся, хотіли залишитися в Україні, лише 7% мали намір виїхати за кордон знову.
Додому частіше поверталися неодружені біженці та ті, хто мав батьків в Україні. Також ті, хто віддалено працював на українські компанії.
9 з 10 біженців, що повернулися, зазначали вплив емоцій на прийняття рішення щодо повернення до України. Для 62% опитаних емоційні фактори були ключовими.
На повернення опитаних біженців вплинули такі фактори:
Водночас на рішення повернутися 84% українців вплинули й складнощі за кордоном. Це стало ключовим фактором для кожного п'ятого респондента. Зокрема, називалися такі проблеми: відсутність свого житла, складнощі з працевлаштуванням, зниження рівня добробуту, гірша медицина, важко вивчати мову, знайти друзів.
Мешканці західних регіонів з більшою імовірністю планують залишитися. З меншою – ті, хто планував емігрувати ще до війни. Також і ті, чий рівень добробуту за кордоном зріс.
Більша ймовірність, що залишаться ті, хто повернувся до родичів та ті, хто хоче відбудовувати Україні і щоб їхні діти навчалися тут.
Нагадаємо, ми писали, що Міжнародна організація з міграції дослідила, що спонукає українcьких біженців повертатися з-за кордону. Майже половина поверталися надовго, щоб возз'єднатися із сім'єю.
Також ми розповідали, у яких країнах скоротять виплати українцям наступного року. Деякі уряди вже погодили скорочення виплат українцям через тиск на бюджет, інші лише обговорюють такий варіант.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.