Заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак розповіла, що після початку повномасштабної війни у Чорнобильській зоні з'явились 125 тисяч "нових поселенців", однак державному бюджету це коштує 15 млрд грн на рік.
Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на слова посадовиці в інтерв'ю Forbes Ukraine.
Заступниця міністра соціальної політики пояснила, що після повномасштабного вторгнення РФ в Україні з'явилась "схема" з "поселенням" громадян у Чорнобильській зоні відчуження.
Після цього "нові мешканці" через суд отримують щомісячні виплати від держави.
Так, з 90-х років в Україні була норма: якщо людина проживала у Чорнобильській зоні на момент аварії та сім років після неї, вона мала право отримувати доплату до пенсії. Проте у 2008 році цю норму скасували.
До початку повномасштабного вторгнення РФ людей з такими доплатами було близько 10 тисяч, а з державного бюджету на це витрачали 51,4 млн грн на місяць.
За словами Марчак, з 2022 року серед українців "з'явилась неочікувана практика".
Йдеться про те, що людям, які не мають статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи або ліквідатора, суди почали масово призначати виплату за проживання в зоні радіаційного забруднення.
Представниця уряду уточнила, що на сьогодні через судові рішення кількість людей з такими доплатами збільшилась до майже 135 400.
"Додаткові виплати від держави становлять уже близько 1,5 млрд грн на місяць, або приблизно 15 млрд грн на рік... І прогресія - геометрична", - наголосила Марчак.
Вона зауважила, що для розв'язання такої проблеми у проекті бюджету на 2025 рік додали норму, що передбачає такі доплати лише тим людям, які проживали в зоні ЧАЕС з 1986 до 1993 року.
"Чорнобильські "поселенці" стали величезною проблемою", - визнала заступниця міністра соціальної політики.
Вона розповіла також, що в межах деяких кримінальних проваджень правоохоронці встановили: люди з інших територій спеціально "прописуються" в населених пунктах, розташованих у зоні радіаційного забруднення (навіть у непридатних для проживання будинках і часто - по декілька десятків осіб в одній квартир).
Отже, фактично, йдеться про "схему" збагачення коштом державного бюджету України.
Нагадаємо, з 24 лютого до 31 березня 2022 року Чорнобиль та АЕС перебували під окупацією росіян, які змогли дістатися станції через територію Білорусі.
2 квітня 2022 року бійці Збройних сил України офіційно звільнили ЧАЕС. Після цього у медіа поширювалась інформація щодо буцімто можливого повторного захоплення Чорнобильської зони ворогом, однак українські військові ці дані спростували.
Пізніше у Міністерстві внутрішніх справ вирішили передати частину земель Чорнобильського заповідника неподалік кордону прикордонникам. Там вони повинні були облаштувати оборонні укріплення.
26 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський відвідав місто Славутич і провів там нараду щодо ситуації на Чорнобильській атомній електростанції та територіях поблизу Чорнобиля.
Він наголосив, зокрема, що Україна повинна зробити все, щоб забезпечити "нормальність життя" для всіх людей.
Читайте також, чому трагедія на ЧАЕС могла повторитись.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.