Свій чужинець, тренер збірної та знаний пілігрим: топ-5 бомбардирів УПЛ в історії
Лідер київського "Динамо" Андрій Ярмоленко став найреальнішим претендентом на підкорення рекорду колишнього нападника столичного гранда та низки інших команд Максима Шацьких за кількістю забитих м'ячів у чемпіонаті України всіх часів.
Про топ-5 найрезультативніших футболістів за всю історію елітного дивізіону – в матеріалі РБК-Україна.
Перед стартом нинішнього сезону найгучніший трансфер оформило київське "Динамо". До столиці після закордонного вояжу повернувся Андрій Ярмоленко. Така красива історія цілком у стилі "біло-синіх". Раніше до лав "Динамо" так поверталися зірки 90-х – Сергій Ребров і Андрій Шевченко. Проте, лідер збірної України мав ще один мотив пограти вдома перед тим, як повісити бутси на цвях.
Коли Ярмоленко покидав "Динамо" наприкінці літа 2017-го, то зупинився за крок від підкорення гросмейстерського рубежу – 100 голів у Прем'єр-лізі. Утім, два-три сезони на хорошому рівні дозволили б зірковому вінгеру замахнутися на головну вершину та стати найкращим бомбардиром елітного дивізіону всіх часів. Рекорд тримається з осені 2014 року, коли Максим Шацьких оформив 124-й м'яч у чемпіонатах України.
Розпочав Ярмоленко яскраво. Уже в дербі проти "Оболоні" в другому турі сезону з дублем розміняв другу сотню м'ячів. Ще двічі ветеран відзначився до кінця вересня. А потім – травма, операція, реабілітація. Повернувся на поле Ярмоленко 31 березня. І хоч значний відрізок сезону зірка "Динамо" пропустив, але вже встиг піднятися в п'ятірку найкращих голеадорів УПЛ в історії. Та до звання головного лицаря атаки ще треба попрацювати.
Максим Шацьких ("Динамо", "Арсенал", Говерла") – 124 голи
Узбецький нападник приїхав у Київ на старті сезону 1999/2000. Від новачка відразу були грандіозні очікування – у біло-синіх барвах він мав замінити Шевченка, який якраз перебрався в "Мілан". Із таким тягарем відповідальності Шацьких гідно впорався.
Фото: Максим Шацьких давно став своїм у Києві (fcdynamo.com)
У першому ж сезоні він оформив 20 м'ячів і виграв бомбардирські перегони. Це досягнення підкорилося нападнику і в кампанії 2002/03. Забивав узбек чимало і в інші роки та пішов із "Динамо" за лічені м'ячі до сотні. Після "відрядження" в Казахстан Шацьких згадав про незавершені справи в Україні та ввійшов в історію після ще сотні матчів за "Арсенал" і "Говерлу".
Сергій Ребров ("Шахтар", "Динамо") – 123 голи
Сезон-1992 – прем'єрний у часи Незалежності – нинішній керманич збірної України провів за донецький "Шахтар". 17-річний нападник запалив так (10 голів за 19 матчів), що його відразу забрав єдиний на той час гранд. У столиці Ребров провів 8 сезонів поспіль і тричі забив понад 15 м'ячів за сезон.
У 2000 році улюбленець трибун пішов, щоб повернутися через п'ять років. У перший сезон уже ветеран Ребров "настріляв" 13 голів, але "Динамо" програло "золотий" матч "Шахтарю". Реванш кияни з досвідченим нападником взяли рік по тому, а посеред наступного сезону Ребров пішов удруге, щоб повернутися вже тренером.
Євген Селезньов ("Арсенал", "Шахтар", "Дніпро", "Шахтар", "Дніпро", "Колос", "Минай") – 117 голів
У п'ятірці найрезультативніших цей хлопець зажив слави найбільшого мандрівника. Вихованець "Шахтаря" дебютував в еліті за столичний "Арсенал", записавши в актив 17 м'ячів уже в другий сезон. Утім, після повернення в Донецьк результативність впала. Селезньов поїхав повертати форму в "Дніпро".
Фото: Євген Селезньов мав кілька спроб закріпитися в "Шахтарі" (twitter.com/FCShakhtar)
Справи там пішли так добре, що "гірники" знову повернули вихованця додому. Цього разу склалося у форварда трохи краще (14 м'ячів), але запал серйозно згас на другий рік. Вихід знайшовся – новий вояж у "Дніпро", де вдалося навіть до Ліги чемпіонів застрибнути. Після "годувального скандалу" в російській "Кубані" перетворив перегони за титулом першого бомбардира на мем у "Колосі" з Ковалівки та закарпатському "Минаї".
Андрій Ярмоленко ("Динамо") – 106 голів
Єдиний активний представник п'ятірки. Піднявся до топ-5 лідер "Динамо" навесні. Спершу він обійшов колишнього нападника донецького "Металурга", "Динамо" та "Шахтаря" Жуніора Мораєса, а нещодавно пройшов ще й екс-форварда збірної України Андрія Воробея.
Контракт Ярмоленка з "Динамо" чинний до літа 2025 року. Отже, українець матиме ще 34 спроби обійти Селезньова, Реброва та Шацьких. Збереження поточного коефіцієнту результативності (0,50), роль штатного виконавця стандартів і трохи везіння стануть запорукою зміни лідера списку бомбардирів. А тоді вже й у крісло спортдиректора киян можна пересідати.
Андрій Воробей ("Шахтар", "Дніпро", "Арсенал", "Металіст") – 105 голів
У перший повний сезон у складі основної команди "гірників" корінний донеччанин у 20 років став найкращим бомбардиром "Шахтаря" (11 м'ячів). Далі більше. У наступному сезоні Воробей оформив уже 15 м'ячів, а ще за рік став першим голеадором чемпіонату України (21 гол).
Утім, продовжувати в тому ж дусі нападник не зумів. Його результативність в "Шахтарі" поступово падала, а в "Дніпрі" стала посередньою. Останній спалах Воробея-бомбардира – сезон 2009/10 з "Арсеналом", коли він ветераном оформив 9 м'ячів у лавах середняка Прем'єр-ліги. Натомість в "Металісті" зірка перетину століть вже догравав.
До слова, раніше підготували календар матчів збірних України різних категорій на 2024 рік.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.