Строк оформлення права власності на земельні паї в Україні продовжують: деталі
У вівторок, 8 жовтня, Верховна Рада схвалила законопроект №11150 у повторному другому читанні - з урахуванням пропозицій президента. Документ, зокрема, продовжує строк оформлення права власності на земельні паї в Україні.
Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на відповідний документ.
Що зміниться, коли закон набере чинності
За словами голови комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики Олександра Гайду, законопроект №11150 має на меті:
- захистити інтереси власників земельних часток (паїв)
- врегулювати інші питання у сфері земельних відносин
"Відповідно до чинного законодавства, власники земельних паїв або їхні спадкоємці, які не встигли оформити право власності на них, повинні це зробити до 1 січня 2025 року", - нагадав нардеп.
Він додав, що в разі недотримання процедури, вважатиметься, що люди відмовилися від одержання земельної ділянки, а неоформлені землі переходять у комунальну власність територіальної громади за місцем розташування.
"Війна, окупація значних територій, виїзд людей за кордон - все це ускладнює дотримання власниками земельних паїв передбачених строків на оформлення. Тому продовження терміну є логічним кроком", - зауважив Гайду.
Виходячи з цього, ухвалений парламентом проект закону продовжує до 1 січня 2028 року крайній строк:
- оформлення нетребуваних (нерозподілених) земельних ділянок
- здійснення розподілу земельних ділянок між власниками земельних паїв та їх спадкоємцями - земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок
Отже, після набуття законом чинності, власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець, вважатиметься таким, що відмовився від одержання земельної ділянки, якщо не оформить право власності на неї до 1 січня 2028 року.
Крім того, ухвалений парламентом документ:
- встановлює обов'язковість письмової форми клопотань про надання земельних ділянок державної, комунальної власності у власність чи користування
- відновлює обов'язковість підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників (ця норма була призупинена на час воєнного стану)
- продовжує до 2026 року пілотний проект із внесення відомостей до Державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками
- дозволяє землекористувачам розміщення (без здійснення капітального будівництва) об'єктів рекреаційної інфраструктури, а також інженерної інфраструктури, необхідної для їх функціонування та обслуговування
Процес схвалення законопроекту
Нагадаємо, проект закону №11150 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин, був зареєстрований у Верховній Раді 4 квітня 2024 року.
22 травня парламентарі схвалили його в другому читанні. Проте президент Володимир Зеленський ветував законопроект і повернув до ВРУ з власними пропозиціями.
20 серпня нардепи підтримали закон в доопрацьованій редакції, однак глава держави знову повернув його до парламенту 5 вересня.
8 жовтня Верховна Рада знову розглянула законопроект і схвалила його у повторному другому читанні (в цілому, з урахуванням пропозицій президента України). "За" документ проголосували 253 народних обранці.
Було підтримано, зокрема, зауваження президента про те, що всі землі, зайняті водними об'єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності.
Читайте також, що робити, якщо сусід захопив частину вашої ділянки.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: Верховна Рада України, проект закону №11150, коментар Олександра Гайду на сайті "Слуга Народу".
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.