Слідами Кличка та Усика. Хижняк на Олімпіаді-2024 підкорив головну вершину боксу любителів
Напередодні Олександр Хижняк став четвертим олімпійським чемпіоном у боксі з України після Володимира Кличка, Василя Ломаченка та Олександра Усика.
Коротко про чотири олімпійські звитяги України на Олімпійських іграх – у матеріалі РБК-Україна.
До американської Атланти в 1996 році поїхав Кличко-молодший, хоча першим кандидатом на поїздку був його старший брат Віталій. Майбутній домінатор професіонального хевівейту змагався у ваговій категорії до 91 кг.
Українець розпочав турнір із 1/8 фіналу, де розібрався з американцем Лоуренсом Клеєм-Беєм (10:8). У чвертфіналі суперником вітчизняного боксера став швед Аттіла Левін, який, попри промовисте ім'я, не зміг продовжити бій під шквалом ударів Кличка-молодшого. Рефері завершив поєдинок із формулюванням RSC – аналогом технічного нокауту в профі-боксі.
У півфіналі український боксер перетнувся з надпринциповим опонентом. Росіянин Алєксєй Лєзін раніше перемагав обох Кличків. Утім, цього разу молодший з братів узяв упевнений реванш (4:1). У фіналі ж українець здобув "золото" в протистоянні з Паеою Вольфграммом із Тонги (7:3).
Наступного "золота" в боксі довелося зачекати 12 років. Цього разу вітчизняний боксер зійшов на верхній щабель п'єдесталу в категорії до 57 кг. Василь Ломаченко розпочав виступи з першого раунді, розібравшись на старті з росіянином Альбєртом Сєлімовим (14:7).
У рамках 1/8 фіналу представник України не залишив жодного шансу узбецькому боксеру Баходіржону Султанову (14:1). Далі підійшла черга китайця Лі Яна (12:3) та турецького спортсмена Якупа Килича (10:1). У фіналі ж Ломаченко розбив француза Кедафі Джелькіра з вже знайомою приміткою RSC.
На Ігри-2012 другий олімпійський чемпіон із України поїхав у новій ваговій категорії – до 60 кг. Цього разу Ломаченко розпочав виступи з 1/8 фіналу, де легко здолав домініканця Веллінгтона Аріаса (15:3). Однак, далі було значно важче. І пуерториканець Фелікс Вердехо (14:9), і кубинець Ясніель Толедо (14:11) виявилися міцними горішками.
Навіть з корейцям Ханом Суном Чхолем у фіналі українцю було трохи легше. Ломаченко знову здолав опонента за очками (19:9) і з двома золотими нагородами в персональній колекції почав готуватися до старту в професіональній кар'єрі. Усе, що було далі – історія.
На цій же Олімпіаді в Лондоні зійшла зірка Олександра Усика. Майбутній абсолютний чемпіон світу в хевівейті змагався у ваговій категорії до 91 кг. "Увійшов" українець з козирів – у чвертьфіналі перебоксував росіянина Артура Бетербієва (17:13).
У півфіналі Усик уже домінував. Він фактично знищив болгарина Тервела Пулєва (21:5). Натомість італійський боксер Клементе Руссо створив українцю чимало проблем у фіналі, але зупинити того на шляху до "золота" не зумів (11:14).
Нові олімпійські сподівання вітчизняних шанувальників боксу були пов'язані з Хижняком. У столиці Японії в 2021 році він розпочав упевнено. І японець Юїто Морівакі (5:0), і домініканець Еурі Седеньйо (4:1) нерозв'язуваних завдань для українського боксера не підготували.
А от із філіппінцем Еуміром Марсіалем у півфіналі було значно важче. Хижняк переміг із роздільним рішенням суддівської колегії (3:2) та вийшов у фінальний поєдинок. Утім, там бразильський боксер Еберт Консейсан нокаутував українця. Довелося йти на нове коло випробувань...
До честі "Полтавського танка" новий олімпійський цикл він завершив успішно. На старті Ігор-2024 Хижняк упевнено здолав угорця Пилипа Акілова та бразильця Вандерлея Перейру (по 5:0). А ось в півфіналі чекав непростий суперник – дворазовий олімпійський чемпіон Арлен Лопес Кардона з Куби. Карибець виграв перший раунд, але українець вирівняв становище в другому. Третій же відрізок представник України "на тоненького" закрив на власну користь.
Найкращим же боєм став фінальний. Казах Нурбек Оралбай і в обороні, і в атаках виглядав серйозно. Суперники надавали добрячих стусанів один одному та зберегли інтригу до третього раунду. Там казахський боксер "підсів" фізично, а Хижняк влаштував активну кінцівку та потом і кров'ю виборов омріяне олімпійське "золото".
Після тріумфу чемпіон Парижа зізнався, що рішення щодо майбутнього не прийняв. Кличко-молодший, Ломаченко та Усик після олімпійських лаврів досягли нових висот на професіональному рівні. Проте, ще до Олімпіади-2024 головний тренер збірної України натякнув на бажання Хижняка ще й підкорити Лос-Анджелес-2028. Будь що будь, але власне ім'я у вітчизняний спортивний епос він уже вписав золотими літерами...
До слова, раніше пригадали шлях Магучіх до золотої нагороди Олімпійських ігор.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.