ua en ru

Сибіга у Дамаску зустрівся з новим лідером Сирії: що відомо

Сибіга у Дамаску зустрівся з новим лідером Сирії: що відомо Фото: міністр закордонних справ України Андрій Сибіга і лідер Сирії Ахмед аль-Шараа (Getty Images)

Українська делегація на чолі з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою прибула до Дамаску. Там проходить їх зустріч з новим лідером Сирії Ахмедом аль-Шараа.

Про це пише РБК-Україна з посиланням на телебачення Сирії, Al Arabiya та Reuters.

Першими інформацію про візит української делегації до Дамаска для зустрічі з лідером Ахмедом аль-Шараа поширило видання Al Arabia в соцмережі Х, посилаючись на власні джерела.

Згодом кореспондент телебачення Сирії повідомив, що делегація на чолі з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою зустрілася з Ахмедом аль-Шараа.

Зазначається, що до складу української делегації високого рівня, крім голови МЗС України, увійшли міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль та спеціальний представник президента України.

Своєю чергою видання Reuters оприлюднило фото із зустрічі.

Фото: зустріч глави МЗС Андрія Сибіги з новим лідером Сирії Ахмедом аль-Шараа в Дамаску (Getty Images)

Перші заяви

Фото: українська делегація на чолі з Сибігою перебуває у Дамаску та вже зустрілася з фактичним лідером Сирії Ахмедом аль-Шараа (МЗС України)

Вже з'явилися заяви представників українського та сирійського уряду.

Глава МЗС України Андрій Сибіга:

  • Я передав Абу Мухаммад аль-Джулані послання підтримки від президента Володимира Зеленського.
  • Ми прагнемо співпраці з сирійською адміністрацією в кількох сферах.
  • Ми надішлемо більше партій продовольчої допомоги до Сирії.
  • Ми обіцяли підтримку продовольчої безпеки та втілюємо обіцянку в короткі терміни. Завтра до Сирії прибудуть понад два десятки вантажівок, які доставлять 500 тонн українського борошна в межах гуманітарної програми "Зерно з України". Загалом готові доставити у рази більше.
  • Росія експортувала до Сирії бомби, смерть та руйнування. Україна експортує борошно, гарантії життя та відновлення.
  • Ми готові та чекаємо на кроки сирійської сторони. Відновлення дипломатичної присутності дозволить наростити торгівлю, співпрацю в сферах науки та технологій, культури та освіти.
  • Зокрема сьогодні я повідомив, що ми готові відновити навчання сирійських студентів в Україні.
  • Коли ми в Україні побачили жахливі кадри з вʼязниці Седная, ми одразу пригадали катівні на звільнених від російської окупації територіях України. До речі, Україна готова ділитися досвідом збору доказів, розслідування та роботи з притягнення воєнних злочинців до відповідальності за скоєні злочини.
  • Це перший візит офіційної делегації України до Сирії за багато років. Він свідчить про готовність відкрити нову сторінку у двосторонніх відносинах з Сирією.
  • Йдеться про можливе створення спільних підприємств, налагодження виробництва промислових та продовольчих товарів, обмін технологіями, взаємодію в сферах кібербезпеки та захисту інформації.
  • Хочемо бачити більшу частку сирійських товарів у нашому імпорті.

Міністр закордонних справ Сирії Асаад Хасан аль-Шибані:

  • Між нами та Україною буде стратегічне партнерство на політичному, економічному та соціальному рівнях.

Зеленський зробив заяву про візит української делегації в Сирію

Він підтвердив, що за його дорученням Сибіга разом із Ковалем відвідали Дамаск із візитом. Там, за словами президента, українська делегація провела важливі переговори з сирійською адміністрацією, лідером Ахмедом аль-Шараа й міністрами.

"Ми підтримуємо сирійський народ у його прагненні подолати десятиліття диктаторського правління та відновити стабільність, безпеку й нормальне життя в Сирії. Як ми й обіцяли, перші 500 тонн українського пшеничного борошна мають прибути вже завтра", - написав президент Володимир Зеленський в соцмережі Х.

Він додав, що далі будуть нові постачання, а також поглиблення взаємовигідної співпраці в багатьох сферах.

"Ми дуже цінуємо шанс на відновлення нормального й стабільного життя в Сирії та готові розвивати довгострокові, стратегічні відносини. Очікую від міністрів Сибіги та Коваля звіту за результатами візиту після повернення в Україну", - підсумував Зеленський.

Відносини між Україною та Сирією

Нагадаємо, що дипломатичні відносини між Україною та Сирією були вперше встановлені у 1992 році, але у 2022 році були розірвані через визнання тодішньою владою Сирії так званої "незалежності" "ДНР" та "ЛНР".

Втім, після падіння режиму Башара Асада внаслідок наступу повстанців в Сирії, в Україні заговорили про можливість відновлення дипвідносин з Сирією.

Як нещодавно заявив речник МЗС України Георгій Тихий, Україна встановила контакт із новою владою Сирії і готова відновити дипломатичні відносини. Зокрема якщо новий уряд змінить рішення режиму Асада, який визнав порушення територіальної цілісності України.