Шуляк відповіла критикам містобудівної реформи
Народний депутат Олена Шуляк заявила, що країні давно була потрібна реформа містобудування, яка базувалася б на інших цінностях і привнесла нові принципи взаємодії для розвитку міст. Саме для цього був розроблений законопроект №5655.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на колонку Шуляк для ZN.ua.
На її думкою, ключові претензії до законопроекту є подекуди узагальненими позиціями, які можуть свідчити про нерозуміння самих підвалин реформи.
Зокрема, відповідальність реєстраторів за невиконання чи порушення закону передбачена загальними нормами законодавства та не потребує окремого врегулювання у сфері містобудування.
Тако вона наголосила, що новий закон розроблений для мінімізації самої можливості для появи самовільних будівництв. Згідно із документом, об’єкт самочинного будівництва може бути примусово демонтований без будь-якої компенсації забудовнику і, навпаки, коштом забудовника
Крім того, об’єкти, що споруджувалися без набуття права на виконання будівельних робіт, можуть прийматися в експлуатацію, тільки якщо вони відповідають критеріям для об’єктів, які можуть споруджуватися на підставі будівельного паспорта.
Також за словами Шуляк, згідно з текстом законопроекту, замовник будівництва обирає орган контролю між двох альтернатив - ОМС чи приватний контроль. Водночас функція контролю залишається в ОМС, тоді як приватний контроль не замінює державного, а існує паралельно.
"Органи місцевого самоврядування отримають нові повноваження. Зокрема, вони можуть здійснювати містобудівний контроль, якщо замовник будівництва обрав їх як контролера. Вони здійснюють містобудівний контроль завжди за об’єктами самочинного будівництва - у разі невиконання приписів органу містобудівного контролю. Важливим нововведенням є те, що постійний моніторинг забудови в громадах стає обов’язком, а не можливістю для органів місцевого самоврядування", - додає ініціатор законопроекту.
На думку Шуляк, законопроект пропонує прозору та зрозумілу процедуру допуску на ринок. Це буде здійснюватися через електронне урядування замість надання дозволів у "ручному" режимі.
Також вона наголосила, що завдяки реформі фізичні та юридичні особи зможуть подавати повідомлення про порушення до ОМС, зокрема з допомогою електронної системи. Орган місцевого самоврядування зобов’язаний відреагувати на скаргу.
"Документ не суперечить положенням Конституції або Цивільного кодексу. Законопроєкт №5655 є комплексним і складним. Необґрунтована критика створює багато інформаційного шуму, міфів і дискусій навколо нього. Це заважає звернути увагу на головне - зміст і значення реформи містобудування для відбудови та розвитку країни", - резюмувала нардеп.
Нагадаємо, в грудні Верховна рада підтримала законопроект №5655, який запускає комплексну реформу містобудування.
Зокрема, він передбачає максимальну цифровізацію документів та процесів, автоматизацію багатьох процедур та посилення відповідальності за незаконні дії.
Також РБК-Україна писало, що країни G7 готові долучитися до моніторингу впровадження в Україні реформи містобудування.
Детальніше про те, як реформа містобудування буде боротися з корупцією на місцях - читайте в статі РБК-Україна.