Що буде з віяловими відключеннями далі: відповідь експертів
З 10 жовтня 2022 року українські об'єкти енергетики зазнають регулярних ударів з боку Російської Федерації. І якщо раніше більшу частину пошкоджень вдавалося усунути без віялових відключень, то з початком опалювального сезону ризики зростають.
РБК-Україна зібрала думки експертів щодо того, чи чекати віялових відключень світла надалі.
Як реагує енергосистема
Гнучкість систем електропостачання зазвичай забезпечується самими виробниками - тепловими електростанціями, відновлюваними джерелами та системами накопичення. Саме вони здатні швидко змінювати обсяг генерації у відповідь потреби споживача.
На думку аналітика енергетичних ринків Максима Білявського, з огляду на це росіяни б'ють по регулюючих потужностях та точках її з'єднання з енергосистемою України.
"Це позначається на частковій втраті можливостей миттєво реагувати на зміну обсягів споживання. Наша відповідь - реанімація маневреності енергосистеми шляхом управління попитом споживачів, тобто зміна графіка навантаження за командою диспетчера", - зазначив він.
Як далі розвиватиметься ситуація
За словами радника міністра енергетики України Олександра Харченка, з початком опалювального сезону включатимуться центральні системи, і в багатьох містах має знизитися споживання електроенергії, оскільки люди перестануть користуватись опалювальними приладами.
Водночас очікується, що найближчим часом кілька енергоблоків різних типів вийдуть з планових ремонтів.
"Ремонти були розраховані саме так, щоб наприкінці жовтня можна було забезпечити максимум генерації. Є надія, що вони включаться і забезпечать достатню потужність, щоб не було проблем з виробництвом електроенергії", - зазначив Харченко.
Проте головним питанням залишається інтенсивність російських атак.
"З одного боку дуже інтенсивно йдуть ремонти та відновлювальні роботи, але з іншого - атаки теж дуже сильні та сфокусовані (на енергооб'єктах, - ред.), і тут відбувається змагання між стійкістю енергетичної системи та кількістю ракет у московитів. Я абсолютно впевнений, що наша система переможе і всі ці атаки ми переживемо. І добре, що українці розуміють, що економія електроенергії - це важливо. Зараз вимкнена праска - це постріл у бік Москви", - додав Харченко.
За його словами, зараз кожен заощаджений кіловат в одному місті дозволяє скоротити термін відключення електроенергії в іншому місті, а можливо й уникнути віялового відключення.
Навіщо потрібні віялові відключення
Віялові відключення потрібні, щоб балансувати виробництво та споживання електроенергії у періоди, коли з якихось причин її виробництво скорочується. Зараз після практично щоденних руйнувань об'єктів енергогенерації частина ТЕЦ періодично виходить з ладу або суттєво скорочує виробництво. У таких випадках, якщо балансу виробництва та споживання не вдається досягти за рахунок економії, доводиться вдаватися до тимчасового відключення споживачів від мережі. У періоди відключень навантаження на систему знижується, що дозволяє проводити ремонтні роботи. Терміни та періоди вимкнення безпосередньо залежать від ступеня пошкодження об'єкта.
З 10 жовтня більшу частину пошкоджень вдавалося ліквідувати без віялових відключень - частково і більш раціональному споживанню. Проте, останніми днями температура в Україні знизилася, і споживання, відповідно, збільшилося. Настала ситуація, коли навіть при економії електроенергії баланс досягти не вдається і доводиться вдаватися до відключень.
Зазначимо, що перша масована атака на енергооб'єкти минулого тижня припала на західну частину України, а потім перейшла на центральну. Через серйозні руйнування та брак генерації було припинено експорт електроенергії.
Якщо руйнування генерації продовжаться, то з огляду на зниження температури уникнути віялових відключень надалі буде складно - напевно вони продовжаться. До того ж, через похмуру погоду, сонячна генерація, яка раніше трохи поповнювала баланс, практично неможлива.
Таким чином, на сьогоднішній день основними факторами, які дозволять скоротити терміни відключень, є: наявність у достатньому обсязі матеріалів та ресурсів для проведення ремонтів. І, безумовно, фактор раціонального використання та максимальної економії електроенергії стає більш значущим для забезпечення мінімальних термінів для примусових відключень споживачів.
Нагадаємо, з 20 жовтня в Україні запроваджується тотальна економія споживання електроенергії, щоб уникнути віялових відключень.
РБК-Україна писало, як дізнатися графіки відключення світла.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram .