Багато людей залежні від нікотину. Проте ніколи не пізно кинути курити. Відмова від цієї шкідливої звички має переваги і для здоров’я, і для гаманця.
РБК-Україна з розповідає, чому варто кинути курити і як це можна зробити.
При написанні матеріалу використовувалися такі джерела: Центр громадського здоров'я України, сайт Stopsmoking.
Залежність може бути фізичною, психологічною та соціальною.
Фізичну залежність викликає нікотин, і спроби відмовитися від куріння у разі такої залежності призводять до синдрому відміни - "нікотинової ломки". Пережити цей період може бути складно, а його тяжкість зумовлена рівнем залежності - низьким, середнім чи високим. Тому не завадить консультація лікаря.
Психологічна залежність полягає в тому, що людина курить у відповідь на певні емоції чи відчуття. Наприклад, через втому, стрес чи, навпаки, емоційне піднесення. Людина може курити навіть тоді, коли їй просто нудно.
Соціальна, або поведінкова залежність зумовлена тим, що куріння стало звичкою за конкретних видів активності, наприклад у певній компанії людей чи на заходах, де курять усі.
Більшість людей хочуть позбутися цієї звички через її шкідливий вплив на здоров’я, надто великі витрати на сигарети або ж для того, щоб близькі люди не були пасивними курцями і не вдихали тютюновий дим.
Є й інші причини. Наприклад, нікотин погано впливає на шкіру, вона не може нормально дихати, а тому стає сухою й сіруватою. Від куріння жовтіють зуби. Волосся та одяг пахнуть тютюном.
Курці зазвичай мають гіршу фізичну форму, ніж люди, які не палять, - через меншу витривалість їм складніше займатися фізичними вправами.
Вагітним жінкам курити взагалі протипоказано - куріння під час вагітності може призвести до передчасних пологів.
Та й не скрізь можна курити - є місця, де це заборонено. Там курцеві як мінімум некомфортно.
Від куріння краще відмовитись (ілюстративне фото: freepik.com)
Кинути курити може кожен, незалежно від віку чи стажу куріння. А сама відмова від куріння відбувається в кілька етапів.
Люди на цій стадії ще не задумуються над тим, щоб відмовитися від куріння, і навіть захищають свою залежність: мовляв, кинути складно. Вони можуть бути переконані, що надто залежні від нікотину, щоб обійтися без нього.
На цій стадії курці замислюються про те, щоб кинути курити в найближчому майбутньому (наприклад, у найближчі півроку). Вони усвідомлюють негативні наслідки куріння і визнають свою проблему.
На цьому етапі курець вирішує кинути курити і розуміє шкідливість своєї звички. Для початку він може зменшити кількість викурюваних сигарет, а також визначити для себе дату остаточної відмови від куріння.
На цій стадії курець здійснює конкретні кроки для того, щоб позбутися залежності. Після останньої викуреної сигарети може розпочатися боротьба із синдромом відміни, а також практика самозаохочення та нагороди за кожен день без сигарет.
Ця стадія триває до 6 місяців. У цей період людина найбільше потребує підтримки та допомоги близьких у своєму намірі кинути курити назавжди.
На цьому етапі головне завдання вже колишнього курця - утриматися від спокуси зірватися й закурити знову. Проте навіть якщо таке станеться, не варто впадати у відчай і втрачати віру у свої сили.
Натомість слід запланувати наступну спробу, врахувати попередній досвід, докласти ще більше зусиль.
Раніше ми писали, що робити, якщо ви побачили попільничку в закладі.
А також розповідали, чи існує безпечна доза алкоголю.