ua en ru

"Шлях ветеранів". З якими викликами стикаються колишні військові у цивільному житті

"Шлях ветеранів". З якими викликами стикаються колишні військові у цивільному житті З якими викликами стикаються ветерани у цивільному житті (фото ілюстративне: Getty Images)

В Україні 1,2 млн ветеранів, але ця кількість збільшиться до 5-6 млн, за даними Міністерства ветеранів України. Дослідження "Шлях ветеранів і ветеранок" показує, що після повернення зі служби колишні військові стикаються з розгубленістю, поганим сном та бажанням повернутися до посестер та побратимів.

Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на прес-реліз Veteran Hub.

Повернення до цивільного життя

Veteran Hub представив новий сайт і кампанію про покращення добробуту колишніх військових у цивільному житті. Організація провела дослідження "Шлях ветеранів і ветеранок", у якому простежила життєву траєкторію українських воїнів після звільнення зі служби.

Це ж дослідження стало основою для оновленого сайту організації. На Veteran Hub є матеріали про кожен етап, який проходять ветерани від початку служби й протягом усього життя.

У кожного ветерана свій "рецепт" повернення до цивільного життя. Комусь допомагає родина, декому нова робота чи домашній улюбленець.

"Пес - важливий аспект мого повернення. Його мені знайшов мій друг та мій колишній керівник. Він сказав, що якщо я не візьму собаку, то він візьме собі. А в нього вже три. Тому я домовився з власником квартири та забрав його до себе. В першу його ніч в мене на Київ летіли 75 шахедів. На ранок я сказав "вітаю у сім'ї ветерана", - розповідає ветеран і морпіх Гліб Стрижко.

Він пройшов полон та тривалу реабілітацію. Тепер працює керівником київського простору Veteran Hub, бо не може повернутися до військової служби.

"Шлях ветеранів". З якими викликами стикаються колишні військові у цивільному життіГліб Стрижко зі своїм собакою (фото: Veteran Hub)

"Я мусила звільнитися з війська не по своїй волі - в мене загинув батько, старша сестра з малою дитиною, молодша - ще навчалася у школі, тому я мала бути поряд з мамою. Це було важке рішення. Я пройшла "гарні кола пекла" соціалізації, коли ходила по центрах зайнятості у пошуках роботи. Але мені дуже сильно допомогло те, що знайшла ветеранське ком'юніті", - розповідає ветеранка Галина Клемпоуз.

Що показало дослідження "Шлях ветеранів і ветеранок"

Дослідження провели ще до початку повномасштабного вторгнення. Цільова група - ветерани, які перебували на війні в період з 2014-го по 2021 рік. У дослідженні взяли участь 39 ветеранів та ветеранок (8 жінок та 31 чоловік віком від 25 до 63 років). Інтерв’ю провели з липня 2021 року до лютого 2022 року.

Дослідження показало, що розгубленість, поганий сон та бажання повернутися до посестер та побратимів - це лише частина проблем, з якими стикаються ветерани при адаптації до цивільного життя.

Виклики, з якими стикаються ветерани:

  • почуття дратівливості на початку або підвищеної агресії, флешбеки
  • наслідки фізичних та психологічних травм
  • різний досвід та відсутність тем розмов з цивільними
  • пошук нової роботи і способів самореалізації
  • фінансові труднощі
  • брак інформації, складність та нерозуміння процесів
    оформлення статусів та пільг
  • дискримінація, негативне ставлення від цивільних або надавачів послуг щодо того "навіщо ці пільги ветерану"

Повне дослідження можна переглянути за посиланням.

"Шлях ветеранів". З якими викликами стикаються колишні військові у цивільному життіНа презентації нового сайту і кампанії про покращення добробуту ветеранів і ветеранок (фото: Veteran Hub)

Автори дослідження наголошують, що воно є нерепрезентативним, але воно показує різноманітність досвіду ветеранів та етапи, які проходять воїни. Разом із цим вони додають, що в майбутньому потрібно провести репрезентативні дослідження на національному рівні на окремі теми та тенденції.

"Шлях ветеранів". З якими викликами стикаються колишні військові у цивільному життіРезультати дослідження "Шлях ветеранів і ветеранок" (скриншот)