Результати виборів у США вже фактично відомі. Дональд Трамп перемагає і стає новим президентом США, його вже вітають лідери інших країн. Більшість американських медіа ще остаточно не визнали його перемогу, але це справа найближчого часу.
РБК-Україна розповідає, з чим Дональд Трамп та Камала Гарріс підійшли до голосування, коли варто очікувати результатів та як обраховуються голоси.
12.21 На даний момент Трамп має 267 голосів у Колегії виборників із 270 необхідних, у Гарріс - 224. Переможця поки не визначено у шести штатах: Мен, Мічиган, Вісконсін, Арізона, Невада та Аляска. Перемога у будь-якому з них гарантує Трампу загальну перемогу на виборах. Поточна карта підсумків виборів:
10:11 Президент України Володимир Зеленський привітав Трампа "з вражаючою перемогою на виборах".
9:57 CNN: Харріс перемагає у Коннектикуті, де на кону сім голосів виборщиків.
9:42 NYT визнає Трампа переможцем у Пенсильванії. Таким чином, наразі у Трампа 267 голосів виборщиків, у Харріс - 214.
9:34 Трамп на виступі у Флориді оголосив себе переможцем, сказавши, що він виграв у всенародному голосуванні.
Також Трамп заявив, що, крім Сенату, Республіканська партія, "як виглядає", візьме більшість і в Палаті представників. Це означатиме, що фактично вся влада в країні опиниться в руках республіканців.
Крім того, Трамп назвав Джей Ді Венса "обраним віце-президентом США".
9:29 Наразі у ЗМІ різняться дані щодо кількості голосів виборщиків у Трампа та Харріс, є й такі, що вже віддали перемогу республіканцю.
Fox News: Трамп - 277 голосів, Харріс - 226. Втім, канал вважається прореспубліканським і відкрито підтримував Трампа.
9:12 CNN: Трамп переможе в ключовому штаті Пенсільванія, на кону 19 голосів виборців.
На даний момент у Трампа 266 голосів вибірників, у Харріс - 188. Таким чином, Трампу потрібно набрати всього чотири голоси, щоб виграти.
8.55 Темп оголошення підсумків виборів по окремих штатах помітно знизився. На цей момент рахунок за голосами виборщиків – 248 на 214 на користь Дональда Трампа.
8.15 Республіканці також беруть під контроль верхню палату Конгресу - Сенат, де у них вже гарантована більшість у 51 крісло. Крім того, у 7 перегонах за місце у Сенаті підрахунок голосів ще триває.
8.01 Голосування на виборах в США закінчилось, після закриття дільниць на Алясці.
7.57 Поточні результати підрахунку голосів у хитких штатах, що залишаються:
Арізона, пораховано 54% голосів. Трамп – 49,9%; Гарріс – 49,2%
Вісконсін, пораховано 85% голосів. Трамп – 51%; Гарріс – 47%
Мічиган, пораховано 62% голосів. Трамп – 52%, Гарріс – 46%.
Пенсільванія, пораховано 92% голосів. Трамп – 51%, Гарріс – 48%.
Невада – пораховано 68% голосів. Трамп – 51%, Гарріс – 48%.
7.42 CNN визнало Трампа переможцем ще в одному хиткому штаті - Джорджія.
6.51 Гарріс таки здобуває перемогу у Вірджинії, скорочуючи відрив від Трампа до 30 голосів виборців - 200 проти 230 у республіканця.
6.36 Голосування на виборах у США майже закінчилося. Лише у кількох штатах переможець поки що не визначився. Поточна карта підсумків виборів:
6.22 Трамп виграв перший хиткий штат - Північну Кароліну.
6.19 CNN віддає перемогу Харріс у штаті Орегон, що приносить їй 8 голосів виборців. Трамп і надалі визнається переможцем у штатах Середнього Заходу США, набираючи вже 230 голосів виборників із 270 необхідних.
6.07 Гарріс скоротила відрив від Трампа за рахунок перемоги в Каліфорнії, яка дала їй одразу 54 голоси в Колегії виборців.
5.50 У всіх шести штатах, що вагаються, де зараз йде підрахунок голосів, Дональд Трамп з невеликою перевагою обходить Камалу Гарріс.
5.15 Тим часом у міру підрахунку голосів у Пенсільванії Дональд Трамп обганяє Камалу Харріс. Після обробки 51% голосів він набирає 51% голосів, Харріс – 48%.
5.12 Різні американські медіа по-різному оцінюють результати виборів у США. Рішення про те, що у кожному конкретному штаті вже можна говорити про перемогу Трампа чи Гарріс, редакція кожного ЗМІ приймає самостійно. Це призводить до відмінностей у цифрах між різними медіа.
Наприклад, згідно з оцінкою The New York Times, Трамп зібрав 198 голосів виборців, Гарріс - 109.
The Washington Post дає Трампу 198 голосів, Гарріс – 99.
NBC News дає Трампу 201 голос, Гарріс – 91.
CNN дає Трампу 172 голоси вибірників, Гарріс – 81 голос.
5.07 The New York Times дає Трампу 73% шансів на перемогу на виборах.
4.54 Продовжується підрахунок голосів у п'яти штатах, що вагаються.
У Джорджії пораховано 77% голосів, Трамп набирає 52%, Гарріс - 47%.
У Північній Кароліні пораховано 55% голосів, Трамп набирає 51%, Гарріс – 48%.
У надважливій Пенсільванії пораховано 35% голосів, у Гарріс – 51%, у Трампа – 48%
У Мічигані пораховано 13% голосів, Гарріс набирає 53%, Трамп – 45%.
У Вісконсіні пораховано 31% голосів, Гарріс набирає 51%, Трамп – 48%.
4.41 Поки всі оголошені результати в штатах повністю відповідають передвиборним прогнозам, Гарріс і Трамп виграють у тих штатах, які їм віддавали і до виборів. А в штатах, що "вагаються", як і очікувалося, розрив мінімальний. Єдина можлива несподіванка поки що може статися у штаті Вірджинія. До виборів його вважали надійно продемократичним. У той же час, після підрахунку 60% голосів Трамп там поки що обганяє Харріс - 50% голосів проти 48%.
4.18 Переможець уже визначився вже у половині штатів США. Вісім штатів виграла Харріс, 17 штатів - Трамп. Поточна карта підсумків.
4.07 Тим часом CNN віддає перемогу Трампу і у великому Техасі з 40 голосами виборців.
4.05 Трамп здобуває перемогу у інших штатів Середнього Заходу та нарощує відрив.
4.00 Дільниці для голосування закрилися ще в 15 штатах, у тому числі в "хитких" Арізоні і Вісконсіні.
3.58 У штабі Трампа вважають, що "ніч виборів поки складається на нашу користь", повідомляє FoxNews. Зокрема, республіканці впевнені у високій явці сільського електорату, який симпатизує Трампу, а також високій явці їхніх прихильників у ключовому штаті Пенсільванія.
3.50 Камала Гарріс продовжує скорочувати поточний розрив від Дональда Трампа. Їй присудили перемогу в Коннектикуті, Род-Айленді та Іллінойсі. Загальний рахунок: 101 на 71 на користь Трампа. Поточна карта результатів виборів.
3.45 У штабі Гарріс заявили CNN, що переможець виборів може визначитися найближчими днями. Водночас вони готуються до того, що судове оскарження результатів у спірних штатах може тривати чотири-шість тижнів.
3.39 В той же час, Гарріс очікувано перемогла в Нью-Джерсі та Делавері.
3.34 Дональд Трамп поки що продовжує нарощувати перевагу - йому присудили перемогу в Арканзасі, де тільки-но закрилися ділянки. Але поки що обидва кандидати виграють штати, в яких перед виборами їм і була гарантована перемога.
3.04 У США закрилися дільниці для голосування ще у 16 штатах. Поточна мапа попередніх результатів виборів.
2.37 Закрилися дільниці ще в одному спірному штаті - Північній Кароліні. Як очікується, переможець у штаті визначиться дуже швидко.
2:34 Трампу віддали перемогу у Західній Вірджинії. Поточна карта голосування в США
2:22. Після підрахунку 59% голосів Трамп обганяє Гарріс у Флориді: 56% голосів проти 43%
2:07. New York Times визнала Трампа переможцем в Індіані з 11 виборниками.
2:01. З'явилися перші результати. Телеканал CNN присудив Дональду Трампу перемогу в штаті Кентуккі, який має 8 виборників, Камалі Харріс дали перемогу у Вермонті з трьома виборниками.
Виборча кампанія у США добігла завершення – 5 листопада мільйони американців підуть на виборчі дільниці, щоб проголосувати за свого кандидата в президенти. Втім, десятки мільйонів виборців у США вже скористалися іншими опціями – проголосували завчасно або надіслали бюлетень поштою. Результати, у штатах, де перевага одного з кандидатів буде очевидною, стануть відомі вже за кілька годин після закриття дільниць – з врахуванням різниці у часових поясах, близько 6:00 за Києвом.
Ці президентські вибори у США вважаються одним з найменш передбачуваних за багато років, адже рівні шанси на перемогу зберігають обидва кандидати.
Голосування у самому розпалі і більшість американців тільки збираються віддати свій голос. Разом з тим, у крихітному селі Діксвілл-Нотч, штат Нью-Гемпшир, уже проголосували всі виборці. У голосуванні брали участь четверо республіканців та двоє незалежних виборців. Троє виборців підтримали Гарріс, троє – Трампа.
На виборах у США – двоє ключових кандидатів, Камала Гарріс від демократів та Дональд Трамп від республіканців. Останні місяці вони проводили активну передвиборчу кампанію, намагаючись схилити на свою користь виборців, які ще не визначилися.
Тим не менш опитування засвідчують, що їх рейтинги залишаються рівними в межах статистичної похибки. Така ситуація складається як загалом по країні, так і в ключових "хитких" штатах. За опитуванням телеканалу NBC, проведеним 30 жовтня – 2 листопада, Гарріс та Трамп мають по 49% підтримки.
Інші опитування дають дуже подібні результати, як і різноманітні математичні моделі, які використовуються для прогнозування результатів виборів. Детальніше рейтинги в цілому по країні та по окремих штатах кандидатів дивіться за посиланням.
В таких умовах долю виборів можуть визначити лічені тисячі голосів, при тому що населення США (включно з тими, хто не має права голосувати) складає понад 330 мільйонів.
У США голоси рахуються не вручну, а за допомогою спеціальних машин, тож результат голосування на дільницях часто стає відомий за лічені години після завершення голосування.
У США переможця президентських виборів першими фактично оголошують ЗМІ. Вони збирають та узагальнюють інформацію від окремих штатів. У США своєрідна система виборів, коли населення формально голосує не за кандидата напряму, а за виборників, які потім мають обрати президента. Тому де-юре одночасно відбуваються окремі вибори в кожному штаті.
Час роботи виборчих дільниць в кожному штаті відрізняється, але як правило вони працюють з 5:00-7:00 до 18:00-20:00. Як показує досвід попередніх виборів, попередні дані про переможця можуть стати відомі близько 23:00 за східним часом США (6:00 за Києвом).
Як розповіла в коментарі Youtube-каналу РБК-Україна координатор руху "Чесно" Віта Думанська, яка зараз є спостерігачем на одній із виборчих дільниць у США, цієї ночі результати виборів ще не будуть відомі. Натомість підрахунок в окремих штатах може зайняти тиждень або навіть декілька.
"Місцеві експерти кажуть, що офіційні результати можуть бути або до кінця листопада, а деякі кажуть, якщо будуть якісь проблемні моменти, то й до Різдва", - сказала Думанська.
У США популярним є раннє голосування. Виборці можуть або завчасно прийти на дільницю, або проголосувати поштою чи в деяких штатах через e-mail. Станом на 3 листопада у США проголосувало понад 75 мільйонів виборців. У різних штатах існує різний порядок підрахунку голосів, відправлених поштою. У частині штатів їх можна рахувати завчасно, у інших – лише після завершення голосування у день виборів. Саме підрахунок таких голосів може затягнути оголошення результатів. І мова може йти не про години, а про дні чи навіть тижні – особливо, якщо кандидати почнуть оскаржувати результати підрахунку в судовому порядку.
Нагадаємо, раніше РБК-Україна писало про позиції Трампа та Гарріс щодо підтримки України.
Також читайте як "хиткі" штати можуть вирішити результат виборів у США та чому їм кандидати приділяють багато уваги.
Більше новин про хід президентської кампанії, рейтинги кандидатів та "підводні камені' виборчої системи – читайте у рубриці "Вибори в США" на РБК-Україна.
При написанні матеріалу використовувались дані сайту us.gov, опитування NBC та інформація про державний устрій США з відкритих джерел.