Європейський парламент схвалив правила ЄС для управління криптоіндустрією, а також загальні правила нагляду і захисту клієнтів Markets in Crypto assets (МiСА). Це перша спроба регулювати крипторинок у таких масштабах. Нове законодавство набуде чинності після того, як його офіційно затвердять 27 країн-членів союз, й поступово аж до грудня 2023 року.
Про те, як нові правила ЕС вплинуть на ринок крипти в Україні – детальніше в матеріалі РБК-Україна.
Автори закону наголошують, що остаточне схвалення "знаменує собою початок нової ери регуляторного контролю за крипторинками".
В першу чергу, регламент МіСА стандартизує та гармонізує регулювання криптоактивів на рівні всього Європейського Союзу.
Передбачається, що це сприятиме розвитку технології блокчейн і криптоактивів в регіоні.
Споживачі будуть краще поінформовані про ризики, витрати і збори, пов'язані з їхніми операціями. Крім того, нова правова база врегульовує фундаментальні аспекти функціонування ринку криптоактивів. Зокрема:
МіСА також має на меті врахувати динаміку крипторинку останнього року й збалансувати права постачальників послуг та інвесторів. Так, документ встановлює вимоги до мінімального статутного капіталу, корпоративного управління, страхування та розкриття інформації постачальниками криптопослуг.
Що не менш важливо, MiCA впроваджує заборони та обмеження щодо зловживання і маніпулювання ринком.
В Україні регулювання криптоіндустрії має бути врегульовано законом "Про віртуальні активи", але цей законопроєкт поки не вступив у дію. Це станеться, коли набере чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні”.
За основу проєкту цього закону було взято Регламент ЄС MiCA, який буде імплементовано в українського законодавства.
Ключове із нового проекту закону:
В цілому ж, гармонізація правового режиму криптоактивів в Україні та ЄС є ключовою умовою для розвитку українського крипторинку. Це особливо важливо в контексті євроінтеграційних планів України.
За словами СЕО та засновника однієї з найбільших європейських криптобірж родом з України WhiteBIT Володимира Носова, Україна активно працює над розвитком блокчейн-технологій та створенням сприятливого середовища для їх використання.
"Кожна країна буде імплементувати MiCA на свій лад і Україна може також зробити багато індивідуальних кроків. Сподіваюсь, що наші регулятори розроблять закон, який буде демократичним і комфортним для криптогравців, щоб залучити міжнародний капітал в Україну", – додав СЕО та засновник WhiteBIT.
На його переконання, України має всі можливості стати технологічним хабом Європи, проте зараз криптогравці не мають достатньо можливостей для розвитку – взаємодія між традиційною фінансовою системою та цифровими активами не врегульована.
Нагадаємо, раніше в НБУ заявляли, що регулювання ринку віртуальних активів в Україні має бути наближеним до європейських норм із урахуванням особливостей національної правової та фінансової системи. У цьому напрямі НБУ готовий працювати разом з іншими регуляторами України.
Також читайте спецпроект РБК-Україна про 7 хибних уявлень про криптовалюту.