Незначна більшість у 50,09% проголосувала "за" на референдумі у Молдові про вступ до Європейського Союзу. Президент Майя Санду заявила, що голосування було затьмарене "безпрецедентним" зовнішнім втручанням.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
ЦВК Молдови залишилося підрахувати 1,5% бюлетенів, які не змінять остаточний результат.
Такий стриманий результат далекий від рішучої підтримки проєвропейського шляху, якого президент Майя Санду дотримувалася протягом чотирьох років біля керма.
Президентські вибори, які пройшли одночасно, принесли Санду 42% голосів, а колишньому генеральному прокурору Олександру Стояногло – 26%, що відкрило шлях до напруженого другого туру між ними 3 листопада.
Обидва голосування, що відбулися після серії звинувачень у втручанні у вибори, було розцінено як перевірку прагнення Молдови повністю взяти на себе зобов'язання вступити до Європейського Союзу та назавжди вийти з-під впливу Москви. Молдова розпочала тривалий процес офіційних переговорів про вступ у червні і за Санда поставила за мету приєднатися до ЄС до 2030 року.
Стояногло заявив, що якщо він прийде до влади, то розробить "збалансовану" зовнішню політику, яка передбачає зв'язки з ЄС, Росією та США.
Рано-вранці 21 жовтня Санду звернулася до громадян Молдови, пославшись на "явні докази" того, що злочинні угруповання, які працюють спільно з іноземними силами, ворожими інтересами Молдови, намагалися купити 300 тисяч голосів.
За її словами, це "шахрайство безпрецедентних масштабів".
"Їх метою було підірвати демократичний процес. Їхнім наміром було посіяти страх і паніку в суспільстві... Ми чекаємо на остаточні результати, і ми відповімо твердими рішеннями", - сказала вона.
Коли попередні результати було оголошено пізно ввечері 20 жовтня, близько 57% мешканців Молдови сказали "ні" на референдумі. У міру підрахунку більшої кількості бюлетенів з-за кордону і в Кишиневі, кількість голосів "за" поступово зростала, обігнавши супротивників рано-вранці 21 жовтня.
Політолог Валеріу Паша заявив, що голосування "за" пройшло лише завдяки незвичайно високій явці виборців серед молдавської діаспори, яка проживає за кордоном і значною мірою підтримує інтеграцію до ЄС.