Проект з виробництва електроенергії Польщею для України на сьогоднішній день так і не почали реалізовувати, він перебуває практично у замороженому стані.
Про це РБК-Україна повідомило джерело, знайоме з ситуацією.
"За цим проектом немає нічого нового, окрім заяв, які були зроблені польською стороною ще влітку", - сказав співрозмовник.
Про можливість виробляти електроенергію для України на польських ТЕС заявив у липні прем'єр Польщі Дональд Туск.
Ідея полягала у будівництві другої лінії електропередачі Жешув (Польща) – Хмельницька АЕС, що дозволило б у перспективі збільшити пропускну спроможність для імпорту вдвічі – до 1,6 ГВт. Але при цьому Польща хотіла, щоб Єврокомісія скасувала для виробництва електроенергії з використанням вугілля податок на викиди СО2.
Поки що ідея майже не має шансів на реалізацію, зазначив співрозмовник видання. "І технічно (з огляду на необхідність будівництва нової лінії - ред.), і політично вона мало реалізується", - сказав співрозмовник.
Він вважає, що навряд чи варто очікувати, що ЄК піде назустріч Польщі та скасує податок на шкідливі викиди. До того ж, для цільових поставок електроенергії потрібно буде змінювати правила доступу до міждержавного перетину. "Доступ надається за конкурсом, а в даному випадку треба буде надавати постійний доступ без будь-якого конкурсу", - зазначив співрозмовник.
РБК-Україна вже писало, що пропозиція, озвучена Туском, насамперед вигідна самій Польщі, оскільки дозволить збільшити вугільну генерацію, що переважає в країні.