ua en ru

Православні та греко-католики святкують Введення у храм Божої Матері

Сьогодні, 4 грудня / 21 листопада за старим стилем християни Візантійського обряду - православні та греко- католики - святкують Введення у Храм Божої Матері, одне з двонадесятіх свят церковного року.

Свято вінікло , Можливо , у зв'язку з будівніцтвом візантійськім імператором Юстініаном у 543 году на руїнах єрусалімського храму велічезної церкви , яка булу названа " Новою " та Присвячую Богородиці . Найдавніші згадка про свято Введення сягають восьмого століття . Статус свята поступово збільшувався . До числа двонадесятіх свято увійшло Тільки после XIV століття . Тепер у візантійській Традиції Введення має один день передсвята та Чотири Дні післясвята . Прот у католицькій церкві це свято вважається малим та святкується один день.

Початкова ідея свята , скоріш за все , булу пов'язана з жертовничку ритуалом очищення жінки после народження дівчинки, про что згадується у Книзі Левіт 12:5 и далі . Жертвоприношення мало звершуватися НЕ раніше чем через 80 днів после пологів . У цьом контексті показові латінські назви свята : praesentatio , тоб представлення , чи oblatio , тоб принесення Марії . Оскількі дата Різдва Богородиці НЕ булу жодних чином підтверджена , вісімдесят днів лічілі НЕ від цього свята , а від церковного новоліття ( 1 вересня за старим стилем).

Свято пов'язано з Християнсько апокрифом " Протоєвангеліє Якова" , Який відомій з іншого сторіччя . У сьомій главі цього апокрифу розповідається про ті , як трірічна Діва Марія буда приведена батьками Йоакімом та Анною до Єрусалима на сповнений їхньої обітніці присвятитися свою доньку Богові . У Єрусалимі смороду ввели маленьку Марію до Храму , доручили ее піклуванню первосвященіка . Марія віховувалася при Храмі до Досягнення дванадцяти років .
У сучасности церковному переданні широко Поширена уява про ті , что дівчинка Марія нібіто булу введено до Святого Святих - найбільш шанованого місця Старозавітного Храму , Куди МАВ право входити Тільки первосвященік раз на рік . Втім , у самому " Протоєвангелії Якова" не говориться про ті , что Марії Було дозволено Увійти до Святого Святих . Єдина згадка про це містіться у главі 13 апокрифу , де в уста Йосифа вкладаються слова про ті , что его дружина " виросло у Святому Святих ".

На сьогодні історична достовірність Розповіді про Введення у Храм Богородиці багатьма досліднікамі ставитися под сумнів . Ее вважають радше плодом багатої Фантазії автора, Який написавши свой ​​текст за взірцем Розповіді Першої книги Царств про народження та дитинство пророка Самуїла . Ані Закон Мойсеєв , Ані ранньоюдейська традиція Нічого не знають про посвячення дівчат на Служіння в Єрусалімському храмі . Крім того , манера Опису Введення Марії до Храму нагадує ритуал інавгурації жриць богіні Вести у Рімі . Во время цього ритуалу спеціально підібрані дівчата ВІКОМ 6-10 років вводять до храму богіні Вести у Рімі та посвячуваліся на Служіння , при цьом верховним понтіфіком , тоб первосвященіком Риму , смороду звільняліся від влади батька та родини и брали на себе обітніцю невінності на тридцять років . Щось подібне , за розповіддю " Протоєвангелія Якова" , відбувається и з Марією , яка, крім Іншого , бере на себе обітніцю всегда залішатіся дівою - не так на тридцять років , а на все життя . Такі обітніці для жінок НЕ мают жодних підтверджень среди юдеїв того годині , в тому чіслі и у авторів канонічніх Євангелій , Які розповідають про ті , что звістка про непорочне зачаття становится для Діви Марії ПОВНЕ несподіванкою , та у жодних випадка НЕ натякають на якусь обітніцю не брати шлюбу . Таким чином , автор " Протоєвангелія Якова" , скоріш за все , Хотів Висловіть ідею полного присвячений Діви Марії Богові та Зробив це через посередництво ЕЛЕМЕНТІВ відомого читачам того годині римського ритуалу.

На мнение дослідніків , мета автору " Протоєвангелія " була не в тому, Щоби заповнити біографічну лакуну про дитячі та юнацькі роки Богородиці , а Щоби дати обгрунтування невинного зачаття Ісуса Христа , а в особі Діви Марії дати приклад невинного способу життя для тих , хто Бажан НЕ вступаті в шлюб . До того ж, у Розповіді автора апокрифу жінки- християнка , уособлені у Діві Марії , поставляються на одну ступінь Із чоловікамі через приписування Виключно чоловічіх прерогатив ( посвячення Богові , входження до Святого Святих , перебування у невінності за обітніцею).

Для християн уже з часів Першої єрусалімської громади , за свідченням апостола Павла , сама Церква , новий народ Божий , спріймається як есхатологічній Храм . Про це говоритися и у Посланні до Євреїв , де Святе Святих та усьо , что пов'язане Із ним - це Хресна смерть Ісуса Христа та слава, якові він получил через Воскресіння . Тому Цілком вірогідно , что автор " Протоєвангелія Якова" мав бажання зосередіті уваг чітачів не Тільки на фізічному входженні Марії до Храму , а й показати , что Боже, не Дивлячись на стати , вік та походження , Сам обирає Собі справжніх служітелів та спріяє їхньому зростанню у богопізнанні та Єдності Із Ним. Як зауважує у гомілії на Введення святитель Григорій Палама : "Вона (Богородиця) жила мовби у раю та Вибраного місці на землі , краще ж Сказати - мовби у небесних місцях , тому що ті святіші місця служили їхнім прообразом " . Таким чином , історічність чі матеріальний Бік "події " стають на другий план , І Введення Богородиці у Храм осміслюється все больше як знак чи символ духовної значущості життя та покликання Пресвятої Діви Марії в истории Спасіння.

Видатний православний Проповідник Другої половини ХХ століття митрополит Сурозького Антоній ( Блум ) називав свято Введення " іконою , яка говорити про внутрішню подію , даже якщо історичні Обставини не з'ясовані " . На его мнение , свято "повідомляє нам Щось Біль важливо про Божу Матір , чем Фізичне ее входження до Святого Святих , что Було заборонено даже первосвященіку " ( крім одного дня на рік ) , тому входження Марії до Святого Святих краще розуміті як вступ Богородиці до тієї глибино Спілкування з Богом , якові зображалися собою Храм.