Житло на правому березі Києва традиційно дорожче, ніж на лівому: як оренда, так і купівля. Втім, місцерозташування квартири – далеко не єдиний фактор, який впливає на ціноутворення на ринку нерухомості столиці. Часом вибрати відповідне місце для оренди та купівлі квартири далеко не завжди просто.
У коментарі для РБК-Україна оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак пояснила, де ціни на нерухомість нижчі, і які ще фактори крім локації впливають на вартість житла в Києві.
На лівому березі столиці, зокрема у Дарницькому та Деснянському районах, квартири зазвичай дешевше. Але правий це чи лівий берег Києва – не завжди визначальний фактор, кажуть експерти ринку. Важливі також транспортна розв'язка, близькість до метро, наявність поруч зелених зон, і стан самої квартири, а також низка інших моментів.
Місцерозташування проєкту дійсно має певне значення для ціноутворення і на первинному, і на вторинному ринку нерухомості, однак лише в купі з іншими якісними характеристиками проекту, зауважує Вікторія Берещак.
Важливими факторами в ціноутворенні вона називає концепцію, формат, інфраструктурне наповнення ЖК та району, транспортну доступність, просторове зонування, а також сам лот, тобто ергономіку планувального рішення квартири.
"Традиційно, безперечно, правий берег, де розташований історичний центр, центральний діловий район та прицентральні райони дорожчий за лівий. Однак, наприклад, є комплекси з видом на Дніпро на лівому березі, де квадратний метр може бути й на 30-60% вищим за середньозважений по правому берегу", – пояснює вона.
Якщо говорити про середні ціни на квартири на правому березі, то середньозважена вартість квадрата на первинному ринку буде 1490 доларів за квадратний метр, каже оглядачка ринку.
"Але, звичайно, це дуже усереднена вартість, бо на Печерську вона буде на 43% більша. На лівому березі середньозважена вартість на первинному квадраті становить 1100 доларів", – порівнює вона середні ціни.
Прорахувати середню вартість на вторинному ринку вкрай важко через те, що до об’єктивних ринкових факторів долучаються ще й суб’єктивні очікування власників, які часто-густо далекі від реальної ринкової вартості лота.
"І націнка власників може сягати 30% вартості, бо “я так бачу”. Проте для розуміння ситуації варто сказати, що у Деснянському районі однокімнатну квартиру на вторинці в середньому можна знайти за 40-45 тисяч доларів, а в більшості районів правого берега – за $60-65 тисяч доларів", – каже співрозмовниця.
За даними аналітиків ЛУН, станом на жовтень 2023 року середня ціна однокімнатної квартири у Дарницькому районі Києва (правий берег) складає 62 тисячі доларів, у Святошинському (правий берег) – 45 тисяч, а у Солом'янському – 53,5 тисячі доларів.
Середня ціна двокімнатної квартири на вторинці складає:
Орендувати квартиру також дешевше на лівому березі Києва, зауважує Вікторія Берещак. Вона наводить такі дані:
Вартість орендного житла теж дешевша саме в Деснянському і Дніпровському районах – 7-9 тис. грн за однокімнатні, 10-13 тисяч за двокімнатні, від 14 тисяч – за трикімнатні.
На правому березі вартість однокімнатних 8-12 тисяч гривень, 12-15 тисяч гривень – двокімнатних, і від 16 тисяч гривень – за трикімнатні квартири.
За даними аналітиків ЛУН, статистика цін за оренду однокімнатних квартир по районах Києва така:
Нагадаємо, попри ризики під час війни, вторинний ринок житла в Києві залишається досить надійним варіантом інвестицій у нерухомість. РБК-Україна опитало експертів про те, чи вигідно під час війни вкладати гроші в нерухомість і які при цьому є ризики.
Також стало відомо, як виглядає найдешевша квартира, яку продають у Києві.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.