Туреччина допомагає Росії продавати нафту. Ця схема використовує лазівку у санкціях та допомагає Москві заробляти мільярди.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Politico.
Як зазначає видання з посиланням на дослідження аналітиків, російська нафта масово постачається до Європейського союзу через Туреччину. Анкара стала таким собі піт-стопом для російських нафтопродуктів на шляху до ЄС.
Так, з лютого 2023 року по лютий 2024 року Туреччина збільшила свої закупівлі в Росії на 105% порівняно з попереднім роком. У цей же період експорт палива з Туреччини до ЄС виріс на 107%.
Politico додає, що не кожна партія турецької нафти - це російська сировина. Туреччина має нафтопереробні заводи, які можуть переробляти майже 1 млн барелів нафти на день. Також країна перепродає інше неросійське пальне.
Схема Туреччини та Росії вибудувалася на лазівках у санкціях. Попри те, що у лютому 2023 року ЄС заборонив імпорт російської нафти, є дозвіл на ввезення "змішаного" палива. Дослідження підтверджує, що Москва заробила на схемі за рік 3 млрд євро тільки з трьох портів.
Одним з основних імпортерів такого "змішаного" неросійського палива є Греція. Країна запевняє, що здійснює відповідний контроль на митниці і що жодних порушень немає.
Politico наголошує, що під час митного контролю перевіряється документ із зазначенням походження вантажу, який називається "сертифікатом походження". Імпорт російського палива є незаконним, але якщо змінити бренд на турецький, то санкції можна обійти.
Нагадаємо, партнери України від початку повномасштабного вторгнення ввели нові санкції проти Росії, а також розширили вже існуючі обмеження.
Зокрема, Європейський союз запровадив понад десять пакетів санкцій проти Росії. Вони стосуються також і обмежень щодо імпорту російської нафти та газу. Як повідомляють у ЄС, наразі Брюссель готує новий пакет санкцій.
За даними Reuters, Євросоюз також збирається запровадити санкції проти низки російських пропагандистських ЗМІ.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.