ua en ru

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео)

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео) Фото: Сучасний вигляд кукурудзи (pexels)

Сучасні фрукти й овочі значно відрізняються від своїх диких предків. Процес окультурення змінив розмір, смак і текстуру багатьох рослин, зробивши їх такими, якими ми знаємо їх сьогодні.

РБК-Україна із посиланням на відомого генетика і біогеронтолога, кандидата біологічних наук Олександра Коляду розповідає, як змінилися фрукти й овочі з моменту їх окультурення.

За словами Коляди, наприклад, дике авокадо колись було маленьким і з великим насінням, тоді як сучасне має велику кремову м’якоть.

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео)Авокадо до окультурення і після (колаж - РБК-Україна)

Банани, які раніше мали тверду текстуру та крупне насіння, тепер солодкі й практично безнасінні.

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео)Банан до окультурення і після (колаж - РБК-Україна)

Змінилася і кукурудза, яка походить від дикої трави тевсінте, ставши більшою та багатшою на крохмаль.

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео)Кукурудза до окультурення і після (колаж - РБК-Україна)

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео)Морква до окультурення і після (колаж - РБК-Україна)

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео)Лимон до окультурення і після (колаж - РБК-Україна)

Окультурення значно їх змінило: як раніше виглядали популярні овочі й фрукти (відео)Кавун до окультурення і після (колаж - РБК-Україна)

Однак селекція вплинула на вміст деяких вітамінів і поживних речовин. Наприклад, сучасні банани містять більше цукру, але мають менше вітамінів і мінералів, ніж дикі сорти. Подібно до цього, морква втратила частину своїх природних антиоксидантів через селекцію на великий розмір і солодкість.

Хоча окультурення знизило концентрацію деяких вітамінів, сучасні методи вирощування, зокрема добрива та контроль якості, дозволяють підвищувати рівень мінералів і вітамінів у рослинах. Крім того, завдяки окультуренню ми отримали більш різноманітний та доступний раціон, що забезпечує необхідні поживні речовини за умови збалансованої дієти, зазначає біогеронтолог.