Норвегія виділить 240 млн доларів на зміцнення українського флоту
Уряд Норвегії виділить 2,7 мільярда крон (242 млн доларів) на зміцнення українського флоту і надання йому допомоги у стримуванні російських військово-морських сил у Чорному морі.
Про це заявив прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере, повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
"Необхідно захистити населення та інфраструктуру України від атак Чорноморського флоту Росії", - сказав він
Стере додав, що також важливо захистити експорт зерна та інших продуктів морем, які приносять Україні важливі доходи.
Більша частина фінансування піде на інновації та автономію в рамках Коаліції з морських можливостей, яку Норвегія і Велика Британія запустили минулого року з метою зробити військово-морський флот України більш сумісним із західними союзниками.
Підтримка охоплює пожертви від Збройних сил Норвегії, а також військове обладнання, що закуповується у промисловості для подальшої безоплатної передачі.
Уряд заявив, що кошти також будуть використані на операції з розмінування та підготовку українських солдатів.
"Системи, які ми надаємо, розширять можливості українських сил з виявлення та знешкодження мін уздовж узбережжя", - заявив міністр оборони Бйорн Арильд Грам.
Підтримка Норвегії
Зазначимо, що Норвегія залишається одним з основних союзників України.
У листопаді парламентські партії Норвегії домовилися виділити 35 млрд норвезьких крон (3,2 млрд доларів) на допомогу Україні у 2025 році.
Раніше в проєкті держбюджету Норвегії заклали на допомогу Україні у 2025 році тільки 15 млрд крон (близько 1,3 млрд доларів). Однак це викликало невдоволення в опозиційних партій, і бюджет було переглянуто.
Після цього президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з прем'єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере і подякував за збільшення допомоги.
Крім того, до кінця року Норвегія може передати шість винищувачів F-16.
За даними британської розвідки, Чорноморський флот Росії втратив чверть своїх кораблів унаслідок українських ударів. Він був змушений піти з Криму, проте зберігає здатність до ракетних запусків.