НМТ чи ЗНО? Які тести складатимуть вступники після завершення війни в Україні
По завершенню війни (воєнного стану) в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) планують повернутись до "класичної моделі іспитів" для вступників - зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Тим часом у 2025 році для вступу до вишів потрібно буде складати національний мультипредметний тест (НМТ).
Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на слова директорки УЦОЯО Тетяни Вакуленко в ефірі "Київ 24".
Зміст
- Як випускники вступатимуть до вишів після завершення війни
- Чи "співпадає" модель НМТ-2025 з тестуванням минулого року
- Чому іспит з усіх предметів НМТ проходить в один день
Як випускники вступатимуть до вишів після завершення війни
За словами очільниці Українського центру оцінювання якості освіти, після завершення війни випускникам, найімовірніше, доведеться складати тести в межах зовнішнього незалежного оцінювання.
"Безперечно, ми плануємо повернутися до класичної моделі тестування - коли один предмет вступник проходить в межах одного дня оцінювання", - наголосила вона.
Вакуленко уточнила, що в УЦОЯО хочуть "повноцінно надати можливість вступникові проявити свої навчальні досягнення".
"А нам - якнайкраще оцінити вступника", - додала вона.
Водночас експерт зазначила, що Україна навряд чи повернеться до паперового тестування.
"Тому що, як ми бачимо, на сьогодні комп'ютерне оцінювання повністю себе виправдовує. Вступники швидше отримують результати. Ми - так само", - пояснила Вакуленко.
За її словами, в межах комп'ютерного оцінювання можна забезпечити "і ті формати тестів, які на сьогодні ми не зреалізовуємо з огляду на брак часу під час оцінювання".
"Наприклад, відкриті завдання, написання власного висловлення тощо. Все це можна зреалізувати в межах комп'ютерних тестувань", - наголосила фахівець.
Чи "співпадає" модель НМТ-2025 з тестуванням минулого року
Вакуленко розповіла також, що модель тестування наступного року - НМТ-2025 - майже повністю відповідає тій, яку зреалізували у 2024 році.
"Вступники проходитимуть оцінювання з 4 предметів у межах двох блоків по 120 хвилин. Матимуть перерву 20 хвилин - між цими блоками", - нагадала вона.
Спеціаліст зауважила, що в межах національного мультипредметного тесту "все збережено".
"І тривалість оцінювання, і перелік предметів обов'язкових. Це - українська мова, математика, історія України, а також предмет за вибором вступника з-поміж великого переліку (ми матимемо іноземні мови, біологію, хімію, географію, фізику, українську літературу)", - пояснила очільниця УЦОЯО.
Вона зазначила, що (як і минулого року) вступник "зможе обирати саме той предмет, який, на його думку, є найближчим, і з якого потенційно може отримати найвищий результат, і, очевидно, який пов'язаний з майбутнім вступом".
"Єдиною суттєвою відмінністю для вступників буде те, що з історії України тепер потрібно вчити абсолютно всі теми, які позначені в програмі підготовки", - наголосила Вакуленко.
Минулого року, за її словами, вступники не проходили під час оцінювання деякі теми, проте на НМТ-2025 - обов'язково проходитимуть, "матимуть завдання з усіх тем".
Чому іспит з усіх предметів НМТ проходить в один день
Директорка УЦОЯО розповіла, що в цілому модель НМТ себе виправдала.
"Безперечно, вона не є простою. І тут не потрібно лукавити. Ми розуміємо, що 4 предмети проходити в один день важко для вступників. Водночас усі інші альтернативи такій моделі, наприклад, проходження оцінювання в межах двох днів, позбавляли б величезну кількість вступників права на проходження цих іспитів", - наголосила вона.
Вакуленко нагадала, що УЦОЯО проводить оцінювання не лише в Україні.
"Ми проводимо оцінювання за кордоном. Доїзд за кордоном є доволі дорогим. І ми передбачаємо, що якби оцінювання тривало два дні, то деякі родини не могли би забезпечити проїзд своїм дітям. І, відтак, відмовились би від вступу до українських закладів вищої освіти з-за кордону", - розповіла вона.
Крім того, деякі вступники перебувають на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де не можна проводити оцінювання з міркувань безпеки (адже там ведуться постійні активні бойові дії).
"Зокрема минулого року ми не проводили оцінювання в Херсонській, Донецькій, Луганській областях. Так само логістика для вступників є доволі складною, небезпечною. І наражати їх на подвійну небезпеку ми би не хотіли", - підсумувала експерт.
Основне про НМТ в Україні
Нагадаємо, 24 березня 2022 року Верховна Рада схвалила законопроект №7132, яким скасувала складання державної підсумкової атестації (ДПА), зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), єдиного вступного іспиту та єдиного професійного вступного іспиту - на тлі повномасштабного вторгнення РФ.
Натомість для випускників шкіл було запроваджено національний мультипредметний тест (НМТ).
У 2022 і 2023 роках НМТ став основною формою проведення вступного випробування на бакалаврат для здобуття вищої освіти в Україні. Він складався з двох блоків: основного (до якого увійшли українська мова та математика) і додаткового (містив завдання з навчального предмета, який вступник міг обрати сам).
Водночас студенти, що хотіли продовжувати навчання після бакалаврату, отримали можливість проходити магістерський комплексний тест (МКТ) або магістерський тест навчальної компетентності (МТНК).
У 2024 році формат НМТ було дещо змінено - він складався вже з трьох обов'язкових предметів і одного на вибір. Дехто складав іспит в умовах відключень і тривог.
Українські випускники, які перебували за кордоном, отримали змогу скласти НМТ у 32-х країнах світу. Для цього було створено спеціальні екзаменаційні центри.
Наприкінці жовтня 2024 року ВРУ схвалила законопроект №12053, який регулюватиме проведення підсумкової атестації та вступної кампанії у 2025 році.
Пізніше Міністерство освіти й науки України офіційно визначило дати та порядок проведення НМТ-2025. Згідно з наказом МОН, було затверджено перелік предметів, структуру іспиту та мовні особливості тестування.
Читайте також, чи могли українські випускники у 2024 році стати студентами без НМТ (вступити у виш без тестів).
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.